Při problémech v Londýně pomůže český konzulát v nonstop režimu

Olympijské hry v Londýně nebudou jen světové rekordy a nečekané prohry. Budou to také ztracené doklady, ukradené peněženky nebo srdeční slabosti. Nechceme to samozřejmě přivolávat, ale neuškodí pár důležitých informací, pokud se do britské metropole v jakékoli roli chystáte.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské hry v Londýně

Olympijské hry v Londýně | Foto: Alastair Grant | Zdroj: ČTK

Soupis předolympijských rad by vydal na kapesní brožurku. Co se dopravních doporučení týče, priorita je podle českého velvyslance Michaela Žantovského jasná: Nejezděte do Londýna autem.

„Londýn je dopravně nesmírně obtížné město i v běžném provozu. Olympijský provoz, kdy budou vyčleněny zvláštní olympijské pruhy pro olympijské výpravy a oficiální návštěvy, bude ještě o něco náročnější. Navíc tady není kde parkovat a místní strážníci a policie jsou velice důslední a přísní v udílení a vymáhání pokut,“ říká Žantovský.

Londýn má nesmírně rozsáhlou síť metra. Některé linky ale bývají stejně pomalé jako poruchové. Z bezpečnostních důvodů úplně chybějí odpadkové koše a pozor byste si měli dát i na místy velmi úzká nástupiště. Když budete spěchat, určitě nevolte cestu linkovým autobusem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při problémech na olympijských hrách v Londýně se čeští občané mohou obrátin na konzulát, který bude otevřen 24 hodin denně

„Zjistěte si, jak se dostanete na sportoviště a nazpátek. Také si radši vymyslete alternativní trasu, protože můžete cestou zjistit, že jste se dostali do neřešitelné zácpy. S sebou na sportoviště si vezměte jen nezbytné minimum věcí, zapomeňte na velké batohy. Omezení, co si smíte a nesmíte vzít do hlediště, jsou jasně uvedená na vstupenkách,“ připomíná národní bezpečnostní olympijský koordinátor Chris Allison z Metropolitní policie.

Mimochodem, když už jsme u vstupenek, podle Michaela Žantovského by se lidé neměli pouštět do neprobádaných cest získávání drahocenných lístků.

Česká ambasáda, na které celkem logicky platí zákaz letních dovolených, bude v plné pohotovosti. Pokud byste to náhodou měli daleko na zastupitelský úřad na Notting Hill Gate, jistě vám pomohou i na detašovaném pracovišti v Českém olympijském domě v Islingtonu.

„Budeme v nepřetržitém provozu. Zejména konzulát. V případě, že se stanou nějaké nepříjemnosti, ať už to bude okradení, zranění nebo nedej bože smrt, tak budeme 24 hodin denně schopni nějakým způsobem pomoci nebo reagovat. Být tady pro naše lidi,“uvádí David Steinke z české ambasády.

Před cestou na olympiádu do Londýna se připojistěte, radí ministerstvo

Číst článek

Představme si modelový případ, že polevíme v pozornosti a naše peněženka se stane majetkem šikovného kapsáře. Co si v tom momentu v Londýně počít?

„Krádež je třeba nahlásit na pobočce místní policie. Ta s poškozeným sepíše záznam o krádeži a s tím je třeba přijít na český konzulát. Tam bude vystaven náhradní cestovní doklad,“ říká Steinke.

V případě zdravotních komplikací je dobré vědět, že ambulantní ošetření je ve Spojeném království zdarma. David Steinke upozorňuje na mimořádnou možnost, jak se během olympiády a paralympiády dostat k důležitým lékům, který by třeba roztržitý turista nechal doma:

„Londýnské lékárny budou schopny vydávat léky na recepty vydané v zemích EU. Samozřejmě to nebude na paralen či botoxovou injekci.“

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme