Při protestech proti vládě v Bukurešti bylo zraněno na 50 lidí

V rumunské metropoli protestovaly čtvrtým dnem stovky lidí proti koaliční vládě a její politice. Stejně jako v sobotu provázely i včerejší protesty násilnosti. Zraněno bylo na 50 lidí, 30 účastníků bylo zatčeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bukurešti provázejí násilnosti | Zdroj: ČTK

Demonstranti se střetli s bezpečnostními silami, když prolomili policejní zátarasy.

Protestující házeli v centru Bukurešti na policisty kameny, pochodně a zápalné lahve, strážci pořádku odpovídali slzným plynem. Objevily se také případy rabování obchodů.

Původně pokojná demonstrace se zvrhla, když se k ní připojili agresivní fotbaloví fanoušci. Protestující už podporuje i opozice a Studentská liga.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Rumunsku informoval v Odpoledním Radiožurnálu Robert Mikoláš

Protesty se původně nesly v duchu kritiky plánované reformy zdravotnictví. Nepřestaly ale ani poté, co prezident Basesku návrh reformy stáhnul.

Nespokojení Rumuni během dalších mítinků požadovali odstoupení prezidenta a kritizovali vládní úsporná opatření i korupci ve státní správě.

Rumunská vláda zmrazila růst penzí a snížila platy úředníků. Kabinet premiéra Emila Boca také o pět procent zvýšil daň z přidané hodnoty. Úsporná opatření přitom žádal Mezinárodní měnový fond výměnou za finanční půjčku.

Rumunská opozice volá po předčasných volbách

Číst článek

Protesty v uplynulých dnech zasáhly i další rumunská města včetně Temešváru nebo Kluže.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme