Při protestech proti zrušení soudu s Mubárakem zahynul v Káhiře jeden člověk

V Egyptě propukly protesty proti zrušení procesu s bývalým prezidentem Husním Mubárakem. Při zásahu policie proti demonstrantům u káhirského náměstí Tahrír zemřel jeden člověk a několik dalších je zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty odpůrců exprezidenta Mubáraka v centru Káhiry | Zdroj: Reuters

Soud včera ukončil více než tři roky trvající proces s egyptským exprezidentem kvůli střelbě do demonstrantů v roce 2011. Soudce oznámil, že nemůže z procedurálních důvodů Mubáraka odsoudit.

"Takhle ten soud dopadnout neměl, to si Egypťané nezaslouží. Revoluci nám ukradli. Nejdřív ji ukradl Mursí, ale vrátili jsme ji na správnou cestu. Pak přišel Sísí, proti revoluci se spiknul a zradil ji," komentoval rozhořčeně verdikt jeden z revolucionářů z roku 2011 a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O egyptských protestech, které vyvolalo zrušení procesu s exprezidentem Mubárakem, mluvil tamní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

"Prezident Sísí měl říct, že rozhodnutí soudu je chyba! Dneškem ale Egypťany definitivně zklamal. Hanba Sísímu!"

Asi dva tisíce lidí se večer sešlo v sousedství náměstí Tahrír, které armáda neprodyšně uzavřela. Policie pak shromáždění rozehnala vodními děly a slzným plynem.

Ministr vnitra zásah zdůvodnil tím, že se k demonstrantům přidali také stoupenci Muslimského bratrstva, kteří na policisty údajně začali útočit. Šlo o první větší demonstraci po dlouhé době, protože jsou od loňského roku zakázané.

Právníci v Egyptě se stále ještě přou o to, co včerejší verdikt vlastně znamená. Soudce Husního Mubáraka ani neodsoudil, ani ho nezprostil viny. Řekl, že kvůli procedurálním chybám nemůže v jeho případu rozhodnut.

Prokuratura se hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat, nezávislí právníci ale o úspěchu pochybují. Po Novém roce se tak Mubárak může ocitnout na svobodě.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme