Při protestech ve Slovinsku zatčeni i dva Češi

Rusko-americký summit ve Slovinsku provázely protesty antiglobalistů. Při demonstracích v Lublani byli slovinskou policií mimo jiné zadrženi dva mladí Češi. Potvrdil to rada české ambasády Josef Hlobil s odvoláním na oficiální informace slovinské strany. Češi byli spolu s dalšími více než dvaceti demonstranty zadrženi při pokusu vniknout do areálu amerického velvyslanectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší protestní akce se konaly v parku Tivoli. Účastníky Festivalu odporu však policejní koridory nevpustily do města. Zatčeno bylo i 22 členů organizace Greenpeace, kteří přelezli plot amerického velvyslanectví. Jsou mezi nimi i dva Češi ve věku 20 a 24 let. V cele předběžného zadržení očekávají výrok přestupkového soudu, který jim může uložit vysokou pokutu. Policie zasáhla poté, co pět demonstrantů přeskočilo plot u ambasády. Přestupkový soudce má pravomoc jim po kárném řízení uložit pokutu. Rada Hlobil odhaduje její výši na 500 německých marek, což je zhruba 8700 korun.

Slovinská policie sledovala všechny účastníky protestů a dokonce kontrolovala jejich telefonní hovory a elektronickou poštu. Přiznal to její mluvčí Darij Zadnikar. Vyloučil přitom politický podtext.

Jak hlásí náš zvláštní zpravodaj ve slovinské metropoli David Šťáhlavský, Amnesty International získala stovky podpisů za zrušení trestu smrti a signatáři se rozhodli zaslat petici o 600 stranách přímo oběma prezidentům. Po třicátém listu však někdo na zámku Brdo fax vypnul. Slovinská pobočka Amnesty International protestuje proti šíření zbraní a trestu smrti v Rusku i ve Spojených státech.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme