Při pumovém útoku na severu Libye zahynuly desítky lidí

Při sebevražedném bombovém útoku na policejní výcvikové středisko v severolibyjském Zlitánu zemřelo nejméně 65 lidí. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na nemocniční zdroje. Nálož byla nastražena v nákladním autě. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Libye se v posledních letech propadá do chaosu, v zemi je aktivních několik radikálních skupin včetně džihádistického hnutí Islámský stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrem afghánského Kábulu otřásl výbuch. Nejméně osm lidí zemřelo, až 400 dalších utrpělo zranění

Centrem afghánského Kábulu otřásl výbuch. Nejméně osm lidí zemřelo, až 400 dalších utrpělo zranění | Zdroj: Reuters

Zatím neznámý atentátník nebo atentátníci zaútočili na výcvikový tábor Al-Džachvál, který v minulosti využíval režim Muamara Kaddáfího jako vojenskou základnu.

Místní média věrná mezinárodně uznávané vládě informují o 50 mrtvých a nejméně 127 zraněných, agentura Reuters uvádí ještě více obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při sebevražedném bombovém útoku na policejní výcvikové středisko v severolibyjském Zlitánu zemřely desítky lidí

Podle svědků citovaných katarskou televizí Al-Džazíra vrazilo nákladní auto s výbušninami do brány tábora a explodovalo.

V době útoku se ve výcvikovém táboře údajně nacházelo zhruba 400 osob. Rekruti podle libyjských médií právě venku prováděli ranní rozcvičku.

Lidé utrpěli převážně tržné rány z létajících šrapnelů. Nemocnice v okolí žádají dobrovolné dárce o krev. Čtyři nemocniční zařízení už vyhlásila stav nouze.

Zlitán leží na pobřeží Středozemního moře na západě země a spadá do oblasti kontrolované samozvanou vládou se sídlem v Tripolisu, není tedy pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády sídlící v Tobrúku.

Neklidná situace

Spekuluje se, že do útoku mohlo být zapojeno džihádistické hnutí Islámský stát, nicméně to je aktivnější spíše ve východnějších oblastech. Mohlo tak jít například o nějakou jinou, i když spřízněnou džihádistickou buňku.

Dnešní útok každopádně patří k těm vůbec nejkrvavějším za poslední měsíce. Odsoudila ho už OSN, která se snaží vyjednat politické řešení krize v Libyi.

Mocenské vakuum v Libyi po pádu Muamara Kaddáfího využívají různé radikální skupiny a milice, které odmítly po ustanovení nové vlády složit zbraně. Snaží se dostat pod kontrolu mimo jiné ropná pole a další infrastrukturu pro přepravu ropy.

V posledních dnech se boje soustřeďovaly hlavně v oblastech přístavů As-Sidr a Rás Lanúf, odkud odplouvají ropné tankery. Střetla se tam přístavní stráž s milicemi hlásícími se k Islámskému státu.

Zemřelo při tom devět lidí na straně stráže přístavů a dalších nejméně 40 osob utrpělo zranění. Během dělostřelby zachvátil nejméně pět tankerů oheň. Dohromady se v nich nacházelo téměř milion barelů ropy.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme