Při střelbě na americké vojenské základně zemřelo 12 lidí

Při střelbě na americké vojenské základně Fort Hood v Texasu zahynulo nejméně 12 lidí a 31 jich bylo zraněno. Střelec v uniformě zahájil palbu v zařízení, kde procházejí posledními lékařskými prohlídkami vojáci před nasazením v zámoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vojenská základna Fort Hood | Foto: AFP

Střelec není mrtev, jak původně tvrdily armádní zdroje. Podle nových informací za tragédií stojí jen jeden pachatel, kterým je americký voják Málik Nadal Hasan. Byl vojenským psychiatrem a brzo měl odjet do Iráku. Hasan se podle vyjádření jednoho svého příbuzného cítil v armádě šikanován kvůli svému původu.

Generál poručík Bob Cone uvedl, že Hasana zasáhlo několik policejních střel, je zraněn, ale ve stabilizovaném stavu. Cone také popsal, kde k tragédii došlo. "Stalo se to na místě, kde se vojáci procházejí posledními zdravotními kontrolami. Oběti ošetřují lékaři v nemocnicích v oblasti středního Texasu a jejich zranění se značně liší. Naše spolupráce s místními zdravotními zařízeními je výborná."

Americký prezident Obama nazval v první reakci incident strašlivým výbuchem násilí. Pentagon ujišťuje, že šlo o izolovanou akci. Vojenská policie přesto zavedla v okolí základny velmi přísná bezpečnostní opatření.

Základna pozemních vojenských sil Fort Hood v Texasu, kde k tragédii došlo, patří k největším ve Spojených státech. Na začátku roku na ní pobývalo přes padesát tisíc vojáků v aktivní službě a tisíce dalších rodinných příslušníků a civilních zaměstnanců. Vojáci a vojákyně se na ní připravují k nasazení v zahraničních misích, často v Afghánistánu a Iráku.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme