Při střelbě v areálu amerického námořnictva ve Washingtonu zemřelo nejméně 13 lidí

Ve Washingtonu pokračuje velký policejní zásah proti útočníkům, kteří rozpoutali střelbu v areálu vojenského námořnictva. Nejméně 13 lidí podle úřadů zemřelo, další jsou zraněni. Policie potvrdila, že útočníci byli nejméně tři: jednoho zásahové jednotky usmrtily, další dva zřejmě ještě unikají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuovaní pracovníci se vítají v bezpečí | Zdroj: Reuters

Podle svědků měl být jedním ze střelců muž vysoký zhruba 180 cm, černé barvy pleti. Na místě je stále několik bezpečnostních složek USA.

„Jeden střelec je mrtvý. To jsou zatím naše předběžné závěry. Obětí je několik, přesný počet nemohu potvrdit, v areálu jsou mrtví i zranění. Předpokládáme, že střelců bylo víc, zatím pátráme po dvou dalších,“ uvedla velitelka metropolitní policie ve Washingtonu Cathy Lanierová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsáhlou akci bezpečnostních složek proti útočníkům v areálu vojenského námořnictva sleduje přímo ve Washingtonu zpravodajka Lenka Kabrhelová

Také starosta Washingtonu Vincent Gray potvrdil, že zbylí dva útočníci jsou ještě na svobodě. Má jít o muže, černocha a bělocha. Oba mají na sobě oblečení připomínající vojenskou výstroj. Ihned se proto vynořily spekulace, že může jít přímo o tamní pracovníky.

Většina raněných se pořád ukrývá v kancelářích objektu a bezpečnostní složky některé z nich evakuují i pomocí helikoptér.

Policie evakuuje pracovníky z areálu i pomocí helikoptér | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

V areálu vojenského námořniczva pracují asi tři tisíce lidí, rozkládá se přes několik bloků a obsahuje i část pro rezidenční bydlení. Zařízení má na starosti údržbu, správu, stavbu lodí a ponorek amerického námořnictva.

Velení přebírá FBI

Velení celé akce převzala FBI a zásahu se účastní i jednotka, která v březnu pátrala po přeživším útočníkovi při bostonských atentátech. Nad komplexem krouží vrtulníky, přijíždějí další armádní i policejní posily.

Americké námořnictvo bylo založeno za americké války za nezávislost, probíhající v letech 1775–1783. Jeho prvním velitelem se stal prezident George Washington. V současnosti je největším námořnictvem na světě s globální působností.

Policie pročesává i přilehlé bloky k areálu. Washington sice žije běžným životem, ale jisté zpřísnění lze pozorovat v okolí Kapitolu. Přestože je incident iizolovaný, udál se jen 4 kilometry vzdušnou čarou od Bílého doma, a tak je obezřetnost podle expertů na místě.

Vyšetřovatelé proto budou mimo jiné také zkoumat, jak se útočníci mohli dostat do areálu, ve kterém panují zvýšená bezpečnostní pravidla.

Úřady kvůli letům helikoptér nad místem incidentu zastavily provoz mezinárodního letiště.

"Spojené státy udělají vše, aby řádně vyšetřily, co se v areálu vojenského námořnictva ve Washingtonu stalo," řekl americký prezident Barack Obama. Americké úřady musí podle něj také udělat vše pro prevenci podobných útoků.

Všem pozůstalým také vyjádřil upřímnou soustrast.

Střelba ve Washingtonu | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme