Při střetech armády s demonstranty v Bangkoku jeden mrtvý, 70 zraněných

První lidský život dnes zmařily střety v thajské metropoli Bangkoku mezi vojáky a protivládními demonstranty. Dalších 70 protestujících je zraněných. Vojáci začali do davu střílet poté, co po nich nepřestali házet kameny. Na útok proto odpověděli střelbou ostrými náboji, slzným plynem a vodními děly. Zranění dvou demonstrantů jsou podle zdravotnických zdrojů vážná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivládní protesty v Bangkoku | Zdroj: ČTK

Střetům předcházela snaha armády vytlačit účastníky protivládního protestu ze strategické křižovatky, kterou několik stovek lidí blokovalo v centru města.

Český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk situaci v Bangkoku popisuje takto: "V časných ranních hodinách došlo k prvním vládním opatřením, kdy došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami. Tento střet je zatím v oblasti největší koncentrace demonstrujících, nedotkl se prozatím prostoru u vládních budov. Samozřejmě, následky tohoto zásahu jsou dosti násilné, demonstranti využívají i násilné prostředky proti autoritám, takže situace je nepřehledná."

V ulicích Bangkoku hlídkují už od nedělního rána, kdy vláda vyhlásila v hlavním městě výjimečný stav, obrněná vozidla. Bezpečnostní síly čelí tlaku tisíců demonstrantů, kteří se dožadují odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy.

Premiér kontroval, že chování vzbouřenců se pohybuje na hranici zákona: "Nikdo nepopírá potřebuju politických reforem. Nedosáhne se jich ale násilím, vyvoláváním nepokojů a nerespektováním zákonů. Už vůbec k tomu nepovede zastrašování politických oponentů. Chci co nejdřív obnovit pořádek. Do večera by měla být situace vyřešená na většině míst, soustředíme se hlavně na protesty v okolí sídla vlády. Každému se dostane spravedlivého trestu!"

Výjimečný stav vyhlásil thajský premiér už v sobotu, když demonstranti vtrhli na jednání lídrů zemí Jihovýchodní Asie, kteří se sešli v letovisku Pattaya. Ihned poté, co se podařilo všechny politiky z místa evakuovat, výjimečný stav na místě zrušil.

Češi v Thajsku jsou v pořádku

V Thajsku jsou v současné době asi čtyři stovky Čechů. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur by všichni měli být v pořádku.

O vývoji situace v Thajsku si můžete také přečíst:
V thajské metropoli Bangkoku je výjimečný stav
Thajští demonstranti zrušili summit ASEAN, v Pattaye byl výjimečný stav
Odpůrci thajské vlády se dostali až k místu konání Asijského summitu
Thajskem opět zmítají protivládní protesty
Nová thajská vláda může začít pracovat
Thajsko zůstává rozdělené, Bangkokem opět zmítají protesty
Z Thajska po blokádě postupně odlétají turisti, i Češi
Thajský ústavní soud rozpustil strany vládní koalice
Protivládní protesty v Thajsku pokračují, řešení stále není na obzoru
V Thajsku není v sázce jen osud vlády. Jde i o podobu demokracie

Marika Táborská, Martina Hanáčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme