Při střetech na hranicích mezi pásmem Gazy a Egyptem zemřel jeden člověk

V krveprolití přerostly pokračující protesty stovek obyvatel Gazy proti egyptské blokádě pásma. Střety nepřežil nejméně jeden egyptský voják, několik Palestinců vyvázlo z potyček se zraněními.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístřešek nad ústím tunelu | Foto: Břetislav Tureček

Zahraniční aktivisté doprovázející konvoj, který do pásma veze humanitární pomoc, se pak v Egyptě znovu střetly s policisty kvůli rozhodnutí Káhiry vpustit část konvoje do Gazy jedině přes Izraelem kontrolovaný přechod.

Palestinci dali na hranicích mezi Gazou a Egyptem v Rafáhu rázně najevo nesouhlas se stavbou ocelové bariéry, která má podle Káhiry zamezit pašování do Gazy skrze tunely.

Egyptské vojáky proto zasypalo kamení házené rozzlobenými Palestinci přes hranici. Egypťané to opětovali střelbou, která zranila několik Gazanů. Následná střelba z pásma zabila egyptského vojáka.

Vášně nakonec paradoxně zkrotilo islámistické hnutí Hamas, které demonstraci nejdříve svolalo a jehož vláda nad Gazou je příčinou izraelské i egyptské blokády. Policisté Hamasu rozehnali rozezlený dav střelbou do vzduchu.

Jan Prokeš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme