Při střetech palestinské mládeže a izraelské armády nechybějí v Hebronu zranění a smrt

Izraelská armáda vtrhla ve čtvrtek do nemocnice Al-Ahlí v palestinském Hebronu. Dvacítka vojáků převlečených za Palestince přišla nad ránem zatknout pacienta, který údajně před dvěma týdny zaútočil nožem na židovského osadníka. Převlečení vojáci předstírali, že přivážejí na invalidním vozíku rodící ženu. Při zatýkání podezřelého pak na nemocničním pokoji zastřelili jeho bratrance. Podobné situace udržují v nejproblematičtějším palestinském městě neustálé napětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potyčky palestinské mládeže s izraelskými vojáky v Hebronu

Potyčky palestinské mládeže s izraelskými vojáky v Hebronu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"Za dnešek jsme měli zatím patnáct zraněných,“ říká řidič palestinské záchranky Kásim. „Osm z nich zasáhla ostrá střelba, čtyři byli postřelení gumovými projektily a tři se nadýchali slzného plynu. K další zasažené ženě nás Izraelci nepustili, odvezli ji pak na neznámé místo."

Kásim tvrdí, že podobnou bilanci má každý pátek. Střety v Hebronu zesílily během posledního měsíce. Tady, v ulici, která vede přímo do starého města, se několik desítek naštvaných mladíků předhání v házení kamenů na hlídku izraelských vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klid je v Hebronu relativní pojem, hlásí přímo z místa zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

"Tamhle uvnitř starého města je židovská osada. Stejně jako Ibráhímova mešita je obklíčená vojáky. Palestinci, kteří tam bydlí, se teď nemůžou dostat domů," popisuje aktuální situaci jeden z přihlížejících.

Izraelská vojenská hlídka se teď vydala na postup, střílí několik granátů se slzným plynem a mladí Palestinci se dávají na útěk. Spousta z nich jsou maximálně desetiletí chlapci.

Útěk před slzným plynem slepou uličkou

Celá akce připomíná spíš klukovské výtržnictví než seriózní protesty. Po střetech ale zůstávají ranění i mrtví. Před slzným plynem utíká reportér Českého rozhlasu s místním novinářem a dvěma kluky postranní slepou uličkou.

Dveře na jejím konci se otevírají a majitel domu nechává účastníky vyjít zadním vchodem do jiné ulice, kde je klid.

Klid je ale v Hebronu relativní pojem. Střety zdejší mládeže s izraelskými vojáky jsou tu zhruba obden. Vojenské zátarasy jsou tu na ochranu několika rodin židovských osadníků, které obsadily domy ve starém městě. Pohyb Palestinců po městě je tím hodně omezený.

Potyčky palestinské mládeže s izraelskými vojáky v Hebronu | Foto: Štěpán Macháček

"Když se potřebuju dostat třeba z Jeruzaléma sem do Hebronu, musím to objíždět kolem přes Halhúl,“ ukazuje starší Palestinec Muhammad.

„A sem do centra mi to pak zabere celou hodinu. Přitom támhle tudy by to trvalo pět minut. Touhle ulicí ale nesmíme. Hebron je z téhle strany celý obklopený židovskými osadami."

Do Jeruzaléma se pak reportér Českého rozhlasu vrací sběrným taxíkem. Spolu s dalšími čtyřmi pasažéry se musí obrnit trpělivostí. Řidiči to trvá opravdu skoro hodinu, než najde průjezdnou cestu ven z města.

V Hebronu napětí trvá i tehdy, když je jinde na palestinských územích klid. Špatná nálada je cítit na každém kroku.

Ani není divu, že právě tady má Hamás a další radikální organizace největší podporu na celém Západním břehu. Skoro polovina útočníků, kteří za uplynulý měsíc napadli nožem izraelské civilisty a vojáky, pochází právě odtud.

Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme