Při útěku z Mosulu zabili bojovníci Islámského státu 231 civilistů. Další zemřeli při bombardování

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky má zprávy, že při útěku před boji v iráckém městě Mosul teroristická organizace Islámský stát (IS) zabila za poslední dva týdny 231 iráckých civilistů. OSN podle agentury Reuters uvedla, že zaznamenala „výrazný nárůst" civilních obětí v bojích o Mosul.

Mosul (Irák) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilisté prchají z iráckého Mosulu | Zdroj: Reuters

OSN rovněž prošetřuje zprávy o smrti 50 až 80 civilistů při náletu na mosulskou čtvrť Az-Zindžílí 31. května. Ta je jednou ze tří v Mosulu, které jsou ještě v rukou Islámského státu. Kdo letecký útok provedl, není jasné.

Irácká armáda před týdnem zahájila operaci, jejímž cílem je dobýt poslední část Mosulu, kterou mají pod kontrolou islamisté. Jejich organizace v tomto druhém největším iráckém městě je podle expertů na pokraji porážky, zatím se irácké armádě spolu s mezinárodní koalicí podařilo dobýt zpět na 90 procent města.

V Mosulu se schyluje k poslední bitvě. Bojovníci IS se opevňují v mešitě, kde vše začalo

Číst článek

Bojovníci IS se stáhli do hustě zastavěného Starého města, kde je stále kolem 100 000 civilistů. Odhaduje se, že islamistů v Mosulu zůstává několik stovek.

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, stříleli 26. května bojovníci Islámského státu na civilisty prchající ze čtvrti Aš-Šafáa, o život připravili 27 lidí, včetně 14 žen a pěti dětí.

Dalších 163 civilistů bylo údajně zastřeleno nedaleko továrny na Pepsi-Colu ve stejné čtvrti minulý čtvrtek. Jejich těla byla ponechána u silnice několik dní.

V sobotu prý členové Islámského státu postříleli nejméně 41 civilistů, kteří se snažili uprchnout ze čtvrti Aš-Šafáa k pozicím iráckých bezpečnostních sil. O množství mrtvých těl na silnici vedoucí ven z města informovala již o víkendu agentura Reuters s odvoláním na své reportéry.

„Nelze najít dostatečně silná slova, která by odsoudila takovéto odporné činy - zabíjení dětí, které se pokoušejí uprchnout do bezpečí se svými rodinami," uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme