Při útoku na afghánské duchovní vůdce zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm mrtvých a 18 zraněných si v pondělí vyžádal útok sebevražedného atentátníka proti shromáždění předních afghánských duchovních představitelů v Kábulu. Stalo se tak krátce poté, co účastníci schůzky vyzvali válčící strany v Afghánistánu k zahájení mírových rozhovorů a vydali náboženský výnos, který sebevražedné atentáty zakazuje. S odvoláním na místní bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Kábul (Aktualizováno: 14:48 4. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka afghánské policie. | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Na shromáždění afghánské Nejvyšší rady ulemů, která sdružuje islámské učence a duchovní vůdce, se ve velkém stanu v západní části Kábulu sešlo kolem 2000 lidí. Útočník se odpálil, když duchovní ze schůzky odcházeli. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Sebevražedný útok u kábulské univerzity. Zahynulo nejméně 26 lidí

Číst článek

Mezi oběťmi jsou především afghánští civilisté a také jeden policista. "Oběti jsou hlavně obyvatelé čtvrti, kde se schůze konala, ale mohou mezi nimi být i účastníci konference," řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš. AFP zatím píše o sedmi mrtvých.

Účastníci shromáždění v pondělí vyzvali afghánské vládní síly i povstalce z hnutí Tálibán a další ozbrojence, aby zastavili boje a uzavřeli příměří.

Fatva proti sebevražedným atentátníkům

Nejvyšší rada ulemů, která v zemi zastupuje celé islámské duchovenstvo, rovněž v pondělí vydala náboženský edikt (fatvu), kterým prohlašuje sebevražedné útoky podle islámského práva za zakázané. Krátce poté se účastníci schůzky sami stali terčem útoku sebevražedného atentátníka.

Letos podnikli islamisté z hnutí Tálibán a členové teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Kábulu několik velkých útoků, které si vyžádaly desítky mrtvých. Od pondělního útoku se ale Tálibán distancoval. „Tato exploze nemá s našimi mudžáhidy (svatými bojovníky) nic společného,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Minulý týden ve středu radikálové vtrhli do komplexu afghánského ministerstva vnitra v Kábulu a svedli tam dvouhodinový boj s příslušníky afghánských bezpečnostních sil. Při atentátu z 30. dubna přišlo o život 26 osob, včetně devíti afghánských novinářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme