Další útok na koptské křesťany v Egyptě. Útočníci postříleli v autobuse víc než 20 lidí

Neznámí maskovaní útočníci zabili v Egyptě nejméně 26 koptských křesťanů a desítky dalších zranili. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na guvernéra oblasti Minjá, kde k útoku došlo.

Káhira (Aktualizováno: 14:30 26. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koptský kostel v Káhiře (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Skupina věřících mířila podle Reuters ve dvou autobusech do kláštera svatého Samuela v západní části provincie Minjá, vzdálené asi 200 kilometrů od Káhiry, když na ni začali neznámí maskovaní ozbrojenci střílet.

Egyptské ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že při útoku zemřelo 23 lidí a 25 dalších utrpělo zranění. Ministr vnitra později řekl, že si útok vyžádal 26 obětí. Podle svědků, které cituje Reuters, na vozidlo začalo střílet deset ozbrojenců.

Ministr zdravotnictví uvedl, že útočníků bylo osm až deset a na sobě měli uniformy. Bezpečnostní složky ihned zahájily po útočnících pátrání. Policie po oblasti rozmístila desítky hlídek.

Egyptský prezident Abdal al-Fattáh Sísí v reakci na útok svolal schůzi bezpečnostních složek. V pátek odpoledne to oznámila státní tisková agentura.

Atentát již odsoudilo Německo. „Tento druh terorismu proti lidem s jinou vírou je strašlivý, hrozný, je to jednoduše jen tragédie," řekl podle agentury DPA mluvčí německého ministerstva zahraničí.

Výjimečný stav v Egyptě

Během posledních měsíců se koptští křesťané stali několikrát terčem útoků, ke kterým se hlásí takzvaný Islámský stát.

Dva sebevražedné útoky cílené na kostely v Tantě a Alexandrii si 9. dubna vyžádaly nejméně 46 mrtvých.

Při prosincovém bombovém útoku v káhirské koptské katedrále zemřelo nejméně 25 lidí a 49 bylo zraněno. Ke všem třem útokům se přihlásil IS. Kvůli posledním dvěma incidentům v zemi platí tříměsíční výjimečný stav. 

V Egyptě jsme doma, vražedné útoky nás k emigraci nedonutí, říká koptský kněz

Číst článek

Koptští křesťané tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Jsou většinou potomky původních obyvatel země, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v sedmém století.

Soužití ale v posledních letech provází napětí, které se zvýšilo během vlády islamistů po svržení dlouholetého vládce Husního Mubáraka.

Islámští radikálové je viní z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme