Při útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánistánu zemřelo nejméně 16 lidí

Po leteckém úderu na nemocnici organizace Lékařů bez hranic (MSF) v afghánském Kunduzu zemřelo devět zaměstnanců této humanitární organizace. Zemřelo i sedm pacientů z jednotky intenzivní péče, z toho tři děti. MSF to uvedla na síti Twitter. Dalších 37 lidí utrpělo zranění a mnoho pracovníků MSF i pacientů se pohřešuje. O město Kunduz už skoro týden bojují radikální hnutí Taliban a afghánská armáda, která má leteckou podporu Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu, kterou zasáhl letecký úder

Vstup do nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu, kterou zasáhl letecký úder | Zdroj: Reuters

Vojenské velení NATO potvrdilo, že americké letectvo město Kunduz v noci bombardovalo. Aliance teď zjišťuje, jestli za poničení nemocnice nejsou odpovědní právě Američané.

MSF uvedla, že Washington i Kábul v minulých dnech informovala o přesné poloze úrazového centra. Dnešní bombardování prý pokračovalo více než třicet minut i poté, co MSF upozornila americké a také afghánské vojenské činitele, že její nemocnice byla zasažena. „MSF důrazně žádá o vyjasnění toho, co přesně se odehrálo a jak se tato strašná věc mohla stát,“ píše organizace na svém webu.

Organizace Lékaři bez hranic uvedla, že její úrazové centrum v nemocnici bylo několikrát zasaženo a je těžce poškozeno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v Kunduzu zemřeli tři lidé a 30 se pohřešuje. Hostem ČRo byl Pavel Gruber z české pobočky Lékařů bez hranic

„Jsme hluboce šokováni tímto útokem, zabitím našich zaměstnanců a pacientů a těžkými škodami, které bombardování způsobilo na rozsahu poskytované zdravotní péče v celém Kundúzu,“ uvedl Bart Janssens, operační ředitel Lékařů bez hranic.

„Náš lékařský tým poskytuje první pomoc a ošetřuje zraněné pacienty a personál nemocnice a sčítá zabité. Vyzýváme všechny válčící strany, aby respektovaly bezpečí zdravotnických zařízení a personálu,“ dodal.

Pavel Gruber z české pobočky Lékařů bez hranic ČRo řekl, že v nemocnici v tu chvíli nebyli čeští lékaři, jeden byl ale právě na cestě do Kunduzu, aby posílil tamní tým. „Nicméně vzhledem k vývoji situace jeho cesta je prozatím pozdržena.“

Organizace MSF podle něj momentálně dělá všechno pro to, aby v nemocnici udržela provoz. „Ve chvíli zásahu tam bylo přes sto pacientů a řada personálu,“ uvedl a zároveň upozornil na dopady útoku pro dostupnost zdravotní péče v Kunduzu.

„Po bojích mezi vládními a opozičními silami, které probíhají už od pondělí, je to poslední a jediná nemocnice v Kunduzu, která poskytuje urgentní traumatologii,“ zdůraznil.

Gruber vysvětlil, že MSF se snaží dohodnout se všemi stranami konfliktu a získat záruky, že zdravotnický personál, pacienti, nemocnice i ambulance působící uprostřed ozbrojeného konfliktu nebo na frontové linii budou respektováni.

„Vždycky se nejprve snažíme od obou stran získat záruky toho, že budou respektovat, že jsme zdravotnické zařízení, kde ošetřujeme neutrálně, nestranně. Skutečně nehledíme na to, kdo má jaké vyznání. A vlastně až do tohoto úderu to prozatím fungovalo a obě strany status naší nemocnice respektovaly,“ uvedl.

Během posledního týdne, kdy se o město opakovaně bojovalo, to bylo v podle něj v nemocnici velmi hektické. „Nemocnice má 90 lůžek a my jsme od pondělí ošetřili skoro 400 pacientů většinou s vážnými zraněními. Lidé leželi na chodbách, v kancelářích. Do toho bylo velkým problémem, že nemocnici docházely zásoby,“ popsal Gruber.

Boje kolem Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se podařilo v pondělí nečekaně zmocnit města a zaznamenat první velké vítězství za 14 let trvání bojů. Armáda sice město ve čtvrtek dobyla zpět, bojovníci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme