Při útoku na policejní autobus v Istanbulu utrpělo zranění 16 lidí

Exploze v Istanbulu dnes zcela poničila policejní autobus a zabila 16 lidí, z toho 15 policistů. Nálož odpálil zatím neznámý pachatel. Podle tureckých médií ale za útokem zřejmě stojí kurdští separatisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený policejní autobus po útoku v Instanbulu

Zničený policejní autobus po útoku v Instanbulu | Zdroj: ČTK

Nálož explodovala ve čtvrti Sütlüce u zátoky Zlatý roh blízko centra města.

Kousek od místa výbuchu stojí kancelářská budova, ve které sídlí vládní Strana spravedlnosti a rozvoje. Policie prověřuje, zda útok měl být namířen na někoho z této politické strany.

Spíše to ale zatím i podle vyjádření istanbulského policejního šéfa Hüseyina Çapkına vypadá, že cílem útoku byli policisté, protože nálož vybuchla v okamžiku, kdy okolo projížděl policejní autobus.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi o útoku v Istanbulu se přihlásila do Odpoledního Radiožurnálu spolupracovnice Julie Urbišová

Mezi raněnými je 15 policistů, nešlo ale o vážná zranění.

K výbuchu se zatím nikdo nepřihlásil, ale policie se domnívá, že šlo o jeden z dalších útoků kurdských separatistů. Ti stojí za většinou atentátů v zemi a ke Kurdské straně pracujících (PKK) vede stopa také kvůli způsobu, jakým byl útok proveden.

Útočníci umístili bombu na motocyklu a odpálili ji zřejmě na dálku. K podobnému útoku došlo vloni, tehdy byla bomba připevněna na kole a právě tuto techniku podle policie kurdští separatisté často používají.

Boj za práva kurdské menšiny

Kurdové Turecku vyčítají, že jako národnostní menšina nemají stejná práva jako Turci, opakovaně se také objevuje požadavek celkové autonomie kurdského území, což Turecko nechce připustit.

Ve skutečnosti se tento dlouholetý problém dostal do situace otevřeného boje turecké armády a ozbrojených bojovníků PKK hlavně na východě území, ale útoky se občas odehrávají v dalších částech Turecka. Často jsou jejich oběťmi i civilisté.

České ministerstvo zahraničí například doporučuje nevydávat se na vlastní pěst do některých tureckých regionů. Ale také Istanbul je velkým lákadlem pro demonstraci síly, k výbuchům tam dochází i na velmi frekventovaných místech, jako je například hlavní istanbulské náměstí Taksim.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme