Při útoku na redakci Charlie Hebdo zastřelili teroristé v Paříži 12 lidí, před policií prchají

Nejméně 12 mrtvých a několik zraněných v kritickém stavu je po dnešním útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo v Paříži. Podle svědků do jeho sídla vtrhli dva muži s kalašnikovy. Zastřelili 10 novinářů a 2 střežící policisty a poté odjeli zřejmě připraveným autem. Policie po nich stále pátrá na východních předměstích metropole. Ozbrojenci se hlásili k teroristické síti Al-Káida, tvrdí jedna z pracovnic redakce. Útok už před novináři odsoudil francouzský prezident Francois Hollande a označil ho za teroristický čin. Francie jich podle něj v minulých týdnech několik zmařila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní fotograf dokumentuje okolí atentátu v redakci Charle Hebdo | Zdroj: Reuters

Muži v černých kapucích vnikli do budovy a v redakcích začali střílet ze zbraní typu kalašnikov. Členové redakce se snažili někam utéct, někteří z nich se dostali například na střechu. Ozbrojenci zabili 10 novinářů a 2 policisty, zranili několik dalších zaměstnanců redakce a poté z budovy utekli.

Bylo to dost hrozné, říká svědek útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo

Číst článek

Pachatelé zřejmě museli znát chod redakce, protože do redakce vtrhli v okamžiku týdenní porady, kdy byli novináři u jednoho stolu.

„Je to barbarský útok proti svobodě slova. Barbarský útok proti novinářům, kteří se snažili ukázat, že ve Francii můžete svobodně vyjadřovat své myšlenky. Měli při tom policejní ochranu. A tito lidé byli zbaběle zavražděni,“ prohlásil francouzský prezident Hollande.

Oblast je uzavřena, na místo dorazili kromě prezidenta Hollanda také premiér, ministr vnitra i starostka Paříže. Prezident také svolal mimořádnou schůzi vlády, která by měla aktuální situaci řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teroristé zabili v redakci Charlie Hebdo nejméně 12 lidí. O zločinu informoval přímo z místa zpravodaj ČRo Jan Šmíd

I po 16. hodině na místo přijížděly další sanitky a vozy s rodinnými příslušníky zaměstnanců redakce, jak hlásil přímo z místa náš zpravodaj.

Podle informací policie ujížděli útočníci směrem na východ a zřejmě se pokoušejí skrýt na některém předměstí. Právě na východě Paříže žije silná přistěhovalecká komunita.

Při odjezdu z místa činu postřelili jednoho policistu. Poté přepadli jedno automobilistu v oblasti Pantin na severovýchodním okraji metropole a srazili chodce. Podle očitého svědka bylo v prchajících autech dokonce nejméně pět lidí. Do pátrání bylo zmobilizováno na 3 tisíce policistů.

Odpoledne se policistům podařilo najít jedno z vozidel teroristů, kteří je při útěku měnili. Jedna z pracovnic týdeníku Charlie Hebdo tvrdí, že se útočníci hlásili k síti Al-Káida.

Francie také vyhlásila nejvyšší možné ohrožení kvůli hrozbě teroristického útoku. Byly posíleny hlídky před velkými celostátními deníky, připravují se bezpečnostní opatření na řadě důležitých míst.

Současně se ale v Paříži schází několik demonstrací na podporu obětí útoku i svobody slova.

Teroristický útok v Paříži odsoudili Obama, Putin, čeští politici i islámská univerzita

Číst článek

„To nebyla operace nějakých blouznivců, či náboženských fanatiků. To byli lidé, kteří byli vycvičeni a uměli velice dobře zacházet se zbraněmi, to znamená, že útok byl profesionálně připraven,“ řekl odborník na mezinárodní terorismus Marian Brzybohatý.

„Měli vytipovaný vhodný okamžik, čas, znali velice dobře situaci a měli dobře naplánovanou i ústupovou cestu. Byli to lidé, kteří uvažovali naprosto chladnokrevně, cílevědomě a pracovali týmově.“

Opakovaný terč útoků

Satirický list Charlie Hebdo se v minulosti opakovaně stal terčem útoků. V roce 2011 útočníci vypálili redakci kanceláře noc před vydáním čísla, jehož šéfredaktorem časopis s nadsázkou jmenoval muslimského proroka Mohameda.

V roce 2012 zveřejnil týdeník také karikatury proroka Mohameda. Francie kvůli tomu tehdy uzavřela preventivně svá velvyslanectví v zahraničí.

Francie po útoku zvýšila ostrahu strategických objektů včetně Eiffelovy věže | Foto: Reuters

Okolí sídla Charlie Hebdo v Paříži je po útoku uzavřené | Foto: Jan Šmíd

Střelba v redakci francouzského listu Charlie Hebdo v Paříži | Foto: ČTK

Milan Kopp, Jan Šmíd, ČTK, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme