Při útoku na školu v Keni zahynulo nejméně 14 lidí. Radikálové tam drží rukojmí

Při útoku skupiny ozbrojenců na univerzitní kampus v Keni zahynulo nejméně 14 lidí, dalších 65 utrpělo zranění. Stále se údajně pohřešuje 550 studentů a není jasné, kolik z nich zadržují radikálové jako rukojmí. Osvobodit se je pokoušejí jednotky keňské policie i armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a sanitka před univerzitou v keňském městě Garissa | Zdroj: ČTK

Pět maskovaných útočníku zastřelilo ostrahu u vstupu do univerzitního areálu. Před policisty pak utekli přímo do školy, odkud se poté začala ozývat střelba.

Podle Červeného kříže se asi 50 studentům podařilo utéct, není ale jasné, kolik jich zůstalo uvnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Somálské milice Šabáb, které zaútočily na univerzitní kampus v Keni, přiblížil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

K akci ve městě Garissase se přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb. Jeho milice v Keni spáchaly už několik velkých atentátů, včetně útoku na obchodní centrum, při kterém v roce 2013 zemřelo 67 lidí.

Bezpečnostní jednotky vyklidily okolí školy a vyzvaly obyvatele města, aby nevycházeli z domů, a majitelé obchodů, aby své podniky zavřeli. Před kampusem se ale schází rodiče a příbuzní uvězněných studentů.

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka je město Garissa častým cílem útoků somálských radikálních islamistů, protože leží jen 150 kilometrů od hranic. Univerzitu si podle něj vybrali proto, že jde o takzvaný měkký cíl.

„Cíl, který není příliš hlídaný. U vchodu byli pouze dva ozbrojení strážci, třebaže hlavní keňská univerzita varovala, že Šabáb má v úmyslu zaútočit právě na nějakou velkou univerzitu. A zároveň je to takový cíl, kde je mnoho lidí pohromadě, lidí, kteří se nedovedou bránit. A přitom ten cíl zaručuje velkou publicitu,“ poznamenal komentátor.


Zvětšit mapu

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme