Při výbuchu bomby v Bagdádu zahynulo 76 lidí, k útoku se přihlásil IS

K mohutné explozi na bagdádském trhu se přihlásil Islámský stát. Při ranním útoku zemřelo 76 lidí a další desítky utrpěly zranění. Počet obětí zřejmě ještě poroste. Nálož explodovala v nejrušnějších hodinách. Pěstitelé ovoce a zeleniny z přilehlých provincií právě přiváželi své zboží. Útočníci vjeli do velkoobchodního trhu vozem naloženým trhavinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch auta naloženého trhavinami zabil na iráckém tržišti v Bagdádu přes 70 lidí | Zdroj: Reuters

Na místě pokračují záchranné práce a vyprošťování obětí. Velké části trhu jsou úplně zdemolované. Útok se stal v bagdádské čtvrti Madínat Sadr, kde převládá šíitské obyvatelstvo.

"Chladírenské nákladní auto naplněné výbušninami explodovalo na tržišti Džamila okolo 6 hodiny," sdělil agentuře Reuters k výbuchu policista Muhsín Saídí.

Zabito prý bylo mnoho lidí a části jejich těl byly rozesety po okolních budovách. Automobil podle policisty nejspíše řídil sebevražedný atentátník.

Vjezd nákladního auta napěchovaného náložemi je častou taktikou Islámského státu tam, kde nemá území pod kontrolou.

Trh, který se nachází na severovýchodě irácké metropole, je jedním z největších tržišť s potravinami v Bagdádu. Podle policie bývá ve čtvrtek tržiště obzvláště plné, protože přijíždějí i lidé z jiných provincií, aby si nakoupili jídlo na víkend.

Obyvatelé Bagdádu a jeho okolí jsou v poslední době téměř denně svědky bombových útoků, které páchají radikální islamisté. V uplynulém roce obsadili rozsáhlá území na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.

K jednomu nejkrvavějších útoků v zemi za poslední desetiletí došlo letos v červenci na tržišti ve městě Chán Baní Saad v provincii Dijála.

Radikálové tam usmrtili 115 osob a dalších nejméně 170 jich zranili. Oběti, mezi nimiž bylo mnoho žen a dětí, zrovna slavily svátek Íd al-Fitr, který je oslavou konce postního měsíce ramadánu.

Výbuch auta naloženého trhavinami zabil na iráckém tržišti v Bagdádu přes 70 lidí | Foto: Reuters

ČTK, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme