Při výbuchu tří bomb před mešitou v nigerijském městě Kano zemřelo 120 lidí

Při výbuchu tří bomb v největší mešitě severonigerijského města Kano dnes přišlo o život 120 lidí. Dalších nejméně 270 osob je zraněno. Nálože explodovaly v době hojně navštěvovaných pátečních modliteb. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle agentury Reuters ale útok nese znaky akcí islamistické skupiny Boko Haram.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté prohledávají auto po bombovém útoku na mešitu v nigerijském Kano

Policisté prohledávají auto po bombovém útoku na mešitu v nigerijském Kano | Zdroj: Reuters

Mešita stojí v blízkosti paláce emíra města Kano, který na modlitbách nebyl, protože je právě v Saúdské Arábii.

Svědci uvedli, že dvě nálože explodovaly krátce po sobě hned na začátku modliteb a třetí až s odstupem. Když se věřící snažili dostat ven, byla už na místě policie, která zahájila palbu, což ještě zvýšilo nepřehlednost situace.

Právě z této mešity emír minulý týden vyzval občany severu Nigérie, aby se chopili zbraní a bojovali proti Boko Haram. Vyjádřil tak názor, který tam zastává mnoho lidí, totiž že armáda není schopna bránit civilisty před islamisty.

V Nigérii žije přes 150 milionů lidí a zhruba 80 milionů jich vyznává islám. Muslimové žijí převážně na severu země. Jejich vůdcem je emír ze Sokota a hned po něm je v hierarchii emír z Kana.

Tuto funkci zastává Muhammad Sanusi, který byl v minulosti šéfem nigerijské centrální banky.

Boko Haram bojuje od roku 2009 o zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Letos tato organizace spáchala asi sto teroristických útoků, při nichž zemřelo 3000 lidí.

Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život na 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim odešlo z domovů 1,5 milionu občanů.

Policisté stojí poblíž mešity v nigerijském Kano, kde tři bomby zabily 120 lidí | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme