Při výuce češtiny a českých reálií pomáhá na Tchaj-wanu i pivo

Tchaj-wan dělí od České republiky 9000 kilometrů. Přesto se i tam najde nemálo lidí, kteří se zajímají o dalekou zemi ve střední Evropě a její jazyk. Na univerzitě v Tchaj-peji navštěvuje kurzy češtiny a českých reálií na 150 studentů. Motivací pro ně není jen touha poznat exotickou zemi, ale třeba také české pivo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatavý mok byl ostatně pro některé studenty důvodem, proč se rozhodli učit česky

Zlatavý mok byl ostatně pro některé studenty důvodem, proč se rozhodli učit česky | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

V nevelké univerzitní posluchárně sedí čtyři desítky studentů a odříkávají česká slovíčka, která jim předříkává jejich učitel. Když si dostatečně zopakují slovní zásobu, přecházejí na celé věty.

Tak vypadá začátek každé hodiny češtiny na univerzitě Su-čou v Tchaj-peji. Všem studentům je kolem 20 let a česky se učí dva měsíce. Ovládají tak zatím jen základy.

„Umím jen dobrý den a děkuji, to je všechno,“ prozrazuje Dahlia, která už Českou republiku dokonce i navštívila.

Stejně jako její spolužačka Samantha. Ta vidí ve znalosti exotického evropského jazyka příležitost pro budoucí uplatnění. Ke studiu češtiny má prý ale i jeden prozaický důvod. „Zbožňuji našeho učitele, je skvělý,“ svěřuje se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá výuka češtiny na Tchaj-wanu, zjišťoval reportér Filip Nerad

Tím učitelem je James Čcheng. V Praze vystudoval sociologii a po návratu do Tchaj-peje se rozhodl, že zemi a jazyk Čechů, Moravanů a Slezanů přiblíží svým krajanům.

„Chtěl jsem na Tchaj-wanu zprostředkovat českou kulturu. Tchajwanci toho o České republice a střední Evropě moc nevědí a toto byl dobrý způsob, jak s nimi seznámit mladou generaci,“ vysvětluje. Navzdory sedmi letům stráveným v Praze si ale na rozhovor v češtině netroufl.

Kromě záludností českého jazyka zasvěcuje James Čcheng své studenty i do geografie, historie, kultury nebo politiky České republiky.

"V Čechách pivo, na Moravě víno"

S oblibou přitom jako pedagogickou pomůcku používá pivo, kterým je Česko proslavené i na vzdáleném asijském ostrově.

Například při zeměpisném okénku tak přibližuje studentům členění České republiky tím, že Čechy jsou ta část země, kde se pije pivo, zatímco Morava dává přednost vínu.

„Pivo vypovídá hodně o české kultuře, a proto si ho vypůjčuji. Nejde mi jen o to pivo, ale o to ukázat kulturu v Česku,“ říká učitel.

Na univerzitě v Tchaj-peji navštěvuje kurzy češtiny a českých reálií celkem na 150 studentů | Foto: Filip Nerad

Některé jeho studenty ovšem právě zlatavý mok ke studiu češtiny přivedl. „Miluji české pivo, je mnohem lepší než tchajwanské,“ prozrazuje Ellen.

„Když si dám pivo, dokážu se otevřít a mluvit o všem. My Tchajwanci jsme nesmělí a pivo nám pomáhá navazovat kontakty,“ dodává studentka.

A tak i když slovíčko „pivo“ ještě nebrali, je tento výraz jedním z mála, které mladí tchajwanští studenti češtiny už suverénně ovládají.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme