Při zákazu dovozů evropské zeleniny do Ruska zřejmě nejde jen o zdraví Rusů

Zákaz dovozu, který Rusko na evropskou zeleninu uvalilo kvůli nebezpečné střevní infekci, sice na programu summitu Rusko - EU není, kuloárová jednání se mu ale dost možná budou věnovat. Zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová ještě před vrcholnou schůzkou státníků vyzpovídala politologa Alexeje Muchina. Ten za zákazem dovozů evropské zeleniny do Ruska vidí mimo jiné mocenské rýpnutí mezi sousedy, úlitbu ruským zemědělcům či dokonce body pro Putina v boji o ruský prezidentský úřad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houby, ovoce, zelenina na trhu

Houby, ovoce, zelenina na trhu | Foto: Corel GALLERY

„Rusko především často a aktivně využívá toho, že se země Evropské unie nejsou schopny domluvit samy mezi sebou,“ podotýká šéf moskevského Centra politických informací Alexej Muchin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Lenky Kabrhelové s Alexejem Muchinem

Zákaz dovozu evropské zeleniny jen pár dnů před summitem Evropské unie a Ruska rozvířil vody i tak dost komplikovaných vztahů Moskvy s evropskou sedmadvacítkou. Ruští představitelé vysvětlili svůj krok snahou ochránit zdraví ruských spotřebitelů, politologové - včetně Alexeje Muchina - ale mají za to, že to zdaleka nebyl jediný důvod opatření.

„Ruské vedení krajně rozčiluje nepružnost evropské byrokracie. Proto současnou situaci využilo jako možnost dát to Evropě najevo a využít těžkopádnost bruselských byrokratů ve svůj prospěch. Samozřejmě cílem nebylo pochroumat vztahy s Evropskou unií v předvečer summitu, to by bylo hloupé a nebezpečné. Moskva si ale nechtěla nechat ujít možnost rýpnout si do sedmadvacítky a poukázat na některé její strukturální problémy. Další moment je samozřejmě ten, že rozhodnutí šéfa Úřadu na ochranu spotřebitelů Gennadije Oniščenka vzbudilo sympatie domácího publika, především zdejších zemědělců,“ říká Muchin.

Za zákazem vidí rukopis nejmocnějšího muže ruské politiky - Vladimira Putina. „Vše zjevně vzniklo v aparátu ruského premiéra, který je pověstný svou antipatií k některým částem Evropské unie a má zájem na tom, aby za delší konec lana tahalo Rusko - speciálně před summitem. Další faktor jsou blížící se parlamentní a prezidentské volby. Ruské politické elity jsou v permanentním napětí. Zeleninový skandál přitom do značné míry snížil důležitost a očekávání od schůzky v Nižním Novgorodu, na které zemi zastupuje prezident Medvěděv. To je výhodné pro tým premiéra Putina, který často poukazuje na podle nich ‚sporné‘ zahraničně politické priority prezidenta a jeho neskrývanou náklonnost vůči Washingtonu,“ domnívá se Muchin.

Z případných komplikací na trase Kreml - Brusel bude podle něj těžit právě Vladimir Putin. Žádný zásadnější posun v otázkách jako je rušení víz, či společná evropská bezpečnost prosazovaná Ruskem proto šéf Centra politických informací od summitu neočekává.

„Otázka víz je samozřejmě důležitá. Je to krok, který demonstruje odhodlání obou stran otevřít hranice v první řadě pro ekonomické projekty, což je oboustranně výhodné. Skutečná realizace je ale běh na dlouhou trať. Proces vázne na letité nedůvěře. Evropa se obává, že Rusko není schopno kontrolovat nelegální migraci a případný příliv organizovaného zločinu. Dát do pohybu se věci mohou až ve chvíli, kdy o zrušení víz bude stát evropská veřejnost, která dá signál svým politikům. To ale bude nějakou dobu trvat, mimo jiné i kvůli vztahům Ruska s malými členskými zeměmi Evropské unie. Moskva bude muset pochopit, že i ony mají své zájmy, které nelze přehlížet a že ne všechny problémy se řeší automaticky skrze velké státy,“ dodává Muchin.

Lenka Kabrhelová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme