Při zásahu proti komandu zahynulo 90 rukojmí

Drama několika set rukojmí v moskevském Divadelním středisku, zadržovaných od středečního večera čečenským komandem, skončilo. Ruské speciální jednotky v sobotu časně ráno vzaly budovu útokem. Zabily 50 rebelů, včetně jejich vůdce Barajeva. Při zásahu ale přišlo o život i 90 rukojmí; více než 700 jich bylo osvobozeno. Na 550 jich bylo hospitalizováno po moskevských nemocnicích. V podvečer k národu promluvil také ruský prezident Vladimir Putin. V projevu věnovaném událostem v moskevském divadle se omluvil pozůstalým, že se nepodařilo zachránit všechny rukojmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drama v Moskvě | Foto: ČTK/AP

Novou bilanci obětí z řad zajatých návštěvníků divadla oznámilo ruské ministerstvo zdravotnictví. Náměstek ministra vnitra Vladimir Vasiljev dopoledne informoval o 67 zabitých rukojmí.

Přinejmenším 546 z osvobozených civilistů skončilo v nemocnici - mnozí jsou zranění nebo v šoku. 42 z nich bylo přiotráveno jedovatým plynem neznámého složení, který použily bezpečnostní jednotky na ochromení čečenských povstalců. Podle lékaře Vladimira Rjabinina je zdravotní stav přiotrávených špatný. Všech 75 zadržovaných cizinců má být vpořádku.

V rozporu s předchozími informacemi bylo také oznámeno, že dva ze členů čečenského komanda, včetně jedné ženy, byli zatčeni. Nově se také objevila zpráva, že operace si vyžádala oběti i z řad příslušníků bezpečnostních sil. Jejich počet zatím ale není znám. Doposud oficiální zdroje uváděly, že při útoku nikdo ze zasahujících policistů nezemřel.

Ruská televize NTV odvysílala interview s Movsarem Barajevem - šéfem čečenského komanda, které divadlo ve středu večer přepadlo. Rozhovor byl natočen ještě před osvobozovací akcí speciálních sil. Barajev, který byl při zásahu zabit, potvrdil, že teroristé jednali na příkaz vojenského vůdce čečenských rebelů Šamila Basajeva. Jejich cílem bylo dosáhnout stažení ruských vojáků z Čečny.

Ještě větším ztrátám mezi zadržovanými civilisty pravděpodobně zabránilo to, že se Čečencům nepodařilo aktivovat nálože a vyhodit budovu do vzduchu. Zvláštní jednotky ruské policie do divadla vnikly poté, co se objevily zprávy, že komando začalo zajatce popravovat. Podle ruské televize ORT se dovnitř dostaly otvorem, který vznikl po výbuchu ve zdi budovy. Ke zneškodnění teroristů použily uspávací plyn.

Televize ORT přinesla záběry z hlediště, kde na křeslech ležely mrtvé ženy v čádorech s výbušninou připevněnou na těle a muži kavkazského vzezření v maskovacích uniformách. Jejich poloha nasvědčuje, že byli zabiti ve spánku. Na záběrech nebyli vidět žádní civilisté.

Ministr vnitra Boris Gryzlov oznámil, že v oblasti Moskvy bylo zadrženo více než 30 společníků čečenských teroristů.

V Moskvě a okolní oblasti jsou zesílena bezpečnostní opatření u důležitých budov a institucí. Na výjezdech z metropole dochází ke kontrolám v dopravních prostředcích a bylo zrušeno školní vyučování.

Prezident Vladimir Putin po návštěvě jedné z nemocnic, kam byla převezena část rukojmí, svolal do Kremlu poradu představitelů silových struktur - armády, vnitra a tajných služeb. Nejnovější zpráva uvádí, že byly zatčeny čtyři osoby podezřelé z účasti na událostech v moskevském Divadelním středisku.

Petr Voldán, Jana Petrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme