Při železničním neštěstí v Belgii oficiálně zahynulo 18 lidí

Belgie se po pondělním železničním neštěstí zahalila do smutku. U města Halle poblíž Bruselu se v plné rychlosti srazily dva osobní vlaky. Belgické úřady zatím potvrdily 18 mrtvých. Přes sto dalších bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka vlaků u belgického města Halle | Zdroj: ČTK

Úřady zatím zveřejnily informaci, že jeden ze dvou strojvůdců přehlédl nebo ignoroval svítící červené světlo a vjel na kolej, po které z druhé strany přijížděl jiný vlak. "Není to zatím potvrzena verze nehody, ale je uváděna jako nejpravděpodobnější," řekl v pořadu Stalo se dnes bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místě vlakového neštěstí byl zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Jestli v tom sehrálo roli velmi špatné počasí, se zatím neví. V okolí Bruselu ráno velmi hustě sněžilo. Podle cestujících se vlaky srazily ve velké rychlosti a strojvůdci vůbec neměli čas brzdit.

"Seděla jsem v prvním vagónu. Vůbec nevím, co se stalo. Slyšela jsem velkou ránu, všechny věci byly najednou zpřeházené: lidé, jejich věci, sedačky," řekla jedna z cestujících, která v prvním vagónu jako zázrakem vyvázla jen s lehkým poraněním obličeje.

Záchranné práce skončily až večer

Ke srážce došlo v ranní špičce a záchranné práce skončily až ve večerních hodinách. Záchranáři se totiž celý den soustředili především na to, aby pomohli zraněným. Na vyprošťování těl obětí došlo až na úplný závěr večera.

Trosky vagonů, které se silou nárazu vzpříčily a zaklesly do sebe, zůstaly na místě a podle odborníků tomu tak bude minimálně ještě další dva až tři dny. Provoz na hlavní belgické železniční trati tak bude vážně narušen i v následujících dnech. V úterý ještě stále nebude jezdit vlak, který spojuje Brusel s Londýnem.

Selhalo zabezpečení?

Belgičané podle zpravodaje cestují velmi často vlakem do práce. "Dnes ale bylo ve vlacích méně lidí, protože jsou prázdniny," uvedl.

V Belgii přitom nejde o první vlakové neštěstí za poslední roky. V roce 2001 při srážce vlaků zahynulo osm lidí. Podle zpravodaje byl po tomto neštěstí do vlaků instalován zvláštní systém, který měl znemožnit strojvůdci, aby projel na červenou.

"Znamenalo by to, že tento nově nainstalovaný systém v tomto případě selhal," dodal Houska.

Stovky zvědavců

Belgické úřady a instituce podle zpravodaje podávaly přes den minimum informací. Na místě neštěstí se objevily desítky až stovky zvědavců, kteří se často i dětmi přišli prohlédnout místo katastrofy.

V Belgii nejde v posledních měsících o jedinou smutnou událost. V lednu v Lutychu explodoval v jednom z domů plyn, zahynulo deset lidí a dvacet dalších bylo těžce zraněno. Minulý rok šílenec povraždil v dětských jeslích několik malých dětí.

V Belgičanech to podle Ondřeje Housky prohlubuje pocit, že tato země příliš nefunguje.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme