Při zemětřesení v Ekvádoru zemřelo přes 262 lidí. Podle dostupných informací mezi oběťmi nejsou Češi

Mezi oběťmi ničivého zemětřesení v Ekvádoru by podle dostupných informací neměli být Češi. Ti, kteří jsou zaregistrovaní v cestovatelském systému Drozd ministerstva zahraničí, jsou podle české diplomacie v pořádku. Při zemětřesení o síle 7,8 stupně zemřelo nejméně 262 lidí. V sutinách zničených domů záchranáři dál hledají případné přeživší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otřesy v Ekvádoru měly sílu 7,8 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších | Foto: Reuters

Silné zemětřesení zasáhlo v sobotu večer místního času pobřežní oblast Ekvádoru. Podle zatím poslední bilance si vyžádalo 262 obětí a 2500 zraněných. Potvrdil to ekvádorský viceprezident Jorge Glas.

Oběti pocházely z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Ekvádorský Prezident Rafael Correa vyhlásil v šesti provinciích výjimečný stav.

Otřesy způsobily značné škody jak poblíž epicentra, tak i v největším ekvádorském městě Guayaquil, uvedly úřady.

Ekvádor po katastrofě zmobilizoval přes 10 000 příslušníků bezpečnostních jednotek, které spolu se stovkami záchranářů a zdravotníků vyslal do postiženého regionu.

Už v sobotu se do pomoci zapojilo na 3500 policistů. Červený kříž oznámil, že se záchrannými operacemi pomáhá přes 1200 dobrovolníků.

Vybudováno bylo několik táborů pro evakuované a lidi bez přístřeší. Problémem v pátrání po přeživších a obětech jsou ale těžko přístupné oblasti a sesuvy půdy. Uzavřeno muselo být dvanáct klíčových silničních tepen. Podrobnější informace o škodách je tak možné očekávat až po rozednění.

Část metropole Quita se ocitla bez elektřiny a nefungovala ani telefonní síť. Ve městě zavládla panika. Americká geologická služba USGS nejprve uváděla, že šlo o zemětřesení o síle 7,4 stupně, poté jeho intenzitu ještě zvýšila.

"Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní," uvedl v televizním projevu viceprezident Jorge Glas.

Záchranáři se starají o zraněné lidi | Foto: Reuters

Prezident Rafael Correa vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a vyzval obyvatele ke klidu. Zároveň zrušil svou návštěvu Vatikánu a oznámil, že Kolumbie a Mexiko vysílají do Ekvádoru týmy záchranářů. Na komunitní síti Twitter pak vyjádřil soustrast rodinám obětí.

"Čelíme tragédii velkého rozsahu, zemětřesení o síle 7,8 stupně je mimořádně mohutné," řekl Correa. Dodal, že stát kvůli katastrofě uvolnil z rozpočtu asi 600 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).

Otřesy byly po dobu 40 sekund cítit i v ekvádorské metropoli a mnoho lidí ve strachu utíkalo z budov ven na ulici. Quito leží asi 173 kilometrů od místa, kde se podle expertů nacházelo epicentrum zemětřesení. Ještě hodinu po zemětřesení se objevovaly následné otřesy, některé z nich o síle až 5,6 stupně. Celkem jich bylo 55.

Podle USGS epicentrum leželo ve vzdálenosti 27 kilometrů od Muisne, což je oblast rybářských přístavů oblíbených mezi turisty. Jeho ohnisko bylo v hloubce 20 kilometrů.

"Byla jsem doma a dívala se na film, když se všechno začalo třást. Utíkala jsem na ulici a teď nevím, co se bude dít," popsala Lorena Cazaresová, jedna z obyvatelek ekvádorské metropole.

Na snímcích, které poskytla vláda, byl vidět zřícený most ve městě Guayaquil, které leží v deltě řeky Guayas vlévající se do Tichého oceánu. Na letišti ve městě Manta byla zase zničena jedna z věží.

Pacifické středisko pro varování před cunami oznámilo, že některé části pobřeží Ekvádoru mohou zasáhnout vlny o výšce 30 centimetrů až jeden metr. Úřady vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí k evakuaci.

Otřesy v Ekvádoru měly sílu 7,8 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších | Foto: Reuters

Varování před cunami vydalo i sousední Peru, týká se severní části země. Krizový štáb v Ekvádoru ale nad ránem evakuace odvolal, uvedla AP.

V nejvíce zasažených provinciích Esmeraldas a Manabí mobilní operátoři dočasně zrušili poplatky za textové zprávy, aby lidem umožnili snadnou komunikaci s příbuznými a známými.

Češi jsou v pořádku

Situaci Čechů v Ekvádoru zjišťuje i české ministerstvo zahraničí, jak ČRo potvrdila mluvčí Irena Valentová:

„Všichni čeští občané, kteří byli registrováni v naší cestovatelské databázi Drozd, nám potvrdili, že jsou v pořádku. Co se týká dalších českých turistů, kteří by se třeba mohli na místě pohybovat, v tuto chvíli nemáme informace o obětech zemětřesení. Budeme čekat na informace od ekvádorských úřadů.“

V Ekvádoru je například s cestovní kanceláří AWAY skupina českých turistů. Jsou ale mimo oblast, kterou ničivé zemětřesení zasáhlo.

„Je to skupina fotografů. Je tvořena třemi Čechy a dvěma Slováky. Skupiny se zemětřesení naprosto nedotklo. V současné době už putuje amazonským pralesem a podle posledních informací jsou všichni v pořádku,“ uvedla Olga Šilhová z cestovní kanceláře.

Otřesy v Japonsku

Se silnými zemětřeseními se ve čtvrtek a pátek potýkalo i Japonsko a nově také tichomořský ostrovní stát Tonga, u jehož pobřeží USGS naměřila otřesy o síle 6,1 stupně.

Všechny tyto oblasti spolu s Ekvádorem leží v takzvaném ohnivém kruhu, který je charakteristický častými zemětřeseními i vulkanickou činností.

Podle německého Geologického výzkumného centra (GFZ) v Postupimi ale geologické spojení mezi událostmi v Japonsku a Ekvádoru není.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme