Při zemětřesení v Iráku a Íránu zahynulo nejméně 370 lidí. Budovy se daly do tance, popisují svědci

Na 407 stoupl v Íránu počet obětí nedělního zemětřesení, které mělo epicentrum na irácko-íránském pomezí. Dalších zhruba 6700 lidí utrpělo zranění. S odkazem na íránský výbor pro řešení krizových situací o tom informovala agentura Tasním. . V Iráku si zemětřesení podle ministerstva vnitra vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a dalších 535 lidí bylo zraněno.

Bagdád/Teherán (Aktualizováno: 14:25 13. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se ve městě Sarpol-e Zahab na západě Íránu dívají na dům, který poničilo silné zemětřesení | Zdroj: ČTK/AP

Záchranné práce stále pokračují, obětí tak zřejmě bude více. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by se kvůli zemětřesení dostali do potíží čeští občané

Silné zemětřesení v Íránu a Iráku přesáhlo podle Americké geologické služby sedm stupňů. Otřesy se šířily z okolí iráckého města Halabdža, které je u irácko-íránských hranic.

Nejhorší situace je podle agentury Reuters v íránské provincii Kermánšáh, kde vyhlásil třídenní státní smutek. Nejvíce obětí pak hlásí město Sarpol-e Zahab právě v této provincii na západě země.

Část íránských nemocnic je přeplněných. Někteří zranění se dokonce nevešli dovnitř a museli čekat venku. Lidé, kteří do nemocnice přicházeli, měli různá zranění. Někteří měli poraněné ruce a nohy, jiní měli obvázané hlavy.

Záchranáři stále vyprošťují lidi uvězněné pod troskami. „Doufáme, že počet mrtvých a zraněných příliš nevzroste, ale ještě stoupne," řekl zástupce guvernéra provincie Kermánšáh při hranicích s Irákem.

Cesty jsou poničené, takže záchranáři se těžko dostávají do odlehlých oblastí. Několik měst na obou stranách irácko-íránských hranic zůstalo odříznuto od elektřiny.

Strach z následných otřesů podle agentury Reuters v obou zemích vyhnal tisícovky lidí z domovů. Přespávali na ulicích nebo v parcích. Více než 70 tisíc lidí hledá přístřeší. V Íránu v zasažených oblastech zasahuje i armáda.

Čeští turisté podle velvyslanectví v Íránu v zasažené oblasti nebyli. „Naše velvyslanectví nemá zaregistrovaný pobyt žádné české skupiny v této oblasti. Nejedná se o turisty primárně navštěvovaný region, zejména v tomto ročním období. Takže nečekáme, že by se tato informace změnila,“ potvrzuje velvyslanec Svatopluk Čumba.

Dům ve městě Sarpol-e Zahab na západě Íránu, který poničilo silné zemětřesení | Zdroj: Reuters

Budovy v Bagdádu se daly do tance

Otřesy zasáhly i hlavní irácké město Bagdád. Ve městě se šířila hlavně panika. Zemětřesení totiž udeřilo večer, právě ve chvíli modlitby.

Svědci popisovali, že to vypadalo, jako kdyby se budovy daly do tance. „Zrovna jsme s dětmi večeřeli a najednou začala budova tančit ve vzduchu," popsala agentuře Reuters matka tří dětí Majida Ameerová.

Podobné to bylo i v hlavním městě iráckého Kurdistánu v Irbílu a i v dalších městech na severu Iráku. Seizmologové teď radí lidem, aby se vyhýbali poškozeným budovám a aby nepoužívali výtahy.

Otřesy ale byly cítit i v dalších zemích, především v Kuvajtu, Izraeli a v Turecku. V Turecku už je připraveno tři tisíce stanů, 10 tisíc lůžek a přikrývek. Tamní Červený půlměsíc také oznámil, že navzájem koordinuje postup se svými lidmi v Iráku a Íránu. 

Domy ve městě Sarpol-e Zahab na západě Íránu, které poničilo silné zemětřesení | Zdroj: Reuters

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme