'Potichu, ať slyšíme volání o pomoc.' Záchranné práce v Mexiku pokračují, komplikuje je déšť

Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo přes 240 obětí, mezi mrtvými jsou i děti. | Zdroj: Reuters

V Mexiku truchlí nad oběťmi zemětřesení. Otřesy zabily nejméně 245 lidí a je pravděpodobné, že bilance bude dál stoupat. Počet zraněných se odhaduje na 1900. V postižených oblastech pokračují záchranné práce, které ztěžuje déšť. Prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil třídenní státní smutek.

Mexiko (Aktualizováno: 11:15 21. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otřesy nejvíc zasáhly mexické hlavní město, kde je hlášeno nejvíc obětí. Záchranáři podpírají zhroucené budovy dřevěnými trámy a prosí obyvatele, aby byli potichu a mohli tak slyšet volání o pomoc.

Po dvou dnech se jim například podařilo najít dívku v troskách Rébsamenovy školy v hlavním městě. Teď se ji snaží vytáhnout.

Asfalt se otevřel jak čelisti žraloka, líčí novinářka z Mexika strach a bezmoc při zemětřesení

Číst článek

S holčičkou, kterou deník El Universal identifikoval jako osmiletou Fridu, navázali záchranáři osobní kontakt. Zavolala prý na ně, že má žízeň a nemůže se hýbat. V sutinách tam ale zemřelo nejméně 20 dětí a další čtyři dospělí.

Ministerstvo školství oznámilo, že jen v metropoli utrpělo při zemětřesení větší či menší škody na 224 škol, z toho 16 je poškozeno vážně. Škola pojmenovaná po reformátorovi mexického školství Enrique Rébsamenovi je jedinou školou v metropoli, která se při otřesech zřítila a v níž zahynuli lidé, většinou děti.

Ministr školství Aurelio Nuňo oznámil, že školy v metropoli, státě Puebla a Tlaxcala zůstanou zavřeny do pondělka.

Pomoc z okolních zemí

V metropoli Mexiko začalo pršet ve středu večer místního času (po půlnoci SELČ). Déšť a bouřky předpovídá mexický meteorologický ústav i pro státy Morelos či Puebla, které byly rovněž postiženy otřesy.

Na pomoc mexickým záchranářům už vyrazili například hasiči a specialisté se psy z Chile a Panamy, záchranné týmy vysílá také Brazílie, Ekvádor či Izrael. Pomoc nabídly také Spojené státy. Americký prezident Donald Trump si kvůli tomu telefonoval s mexickým prezidentem, kterému zároveň vyslovil upřímnou soustrast. 

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme