'Potichu, ať slyšíme volání o pomoc.' Záchranné práce v Mexiku pokračují, komplikuje je déšť

Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo přes 240 obětí, mezi mrtvými jsou i děti. | Zdroj: Reuters

V Mexiku truchlí nad oběťmi zemětřesení. Otřesy zabily nejméně 245 lidí a je pravděpodobné, že bilance bude dál stoupat. Počet zraněných se odhaduje na 1900. V postižených oblastech pokračují záchranné práce, které ztěžuje déšť. Prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil třídenní státní smutek.

Mexiko (Aktualizováno: 11:15 21. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otřesy nejvíc zasáhly mexické hlavní město, kde je hlášeno nejvíc obětí. Záchranáři podpírají zhroucené budovy dřevěnými trámy a prosí obyvatele, aby byli potichu a mohli tak slyšet volání o pomoc.

Po dvou dnech se jim například podařilo najít dívku v troskách Rébsamenovy školy v hlavním městě. Teď se ji snaží vytáhnout.

Asfalt se otevřel jak čelisti žraloka, líčí novinářka z Mexika strach a bezmoc při zemětřesení

Číst článek

S holčičkou, kterou deník El Universal identifikoval jako osmiletou Fridu, navázali záchranáři osobní kontakt. Zavolala prý na ně, že má žízeň a nemůže se hýbat. V sutinách tam ale zemřelo nejméně 20 dětí a další čtyři dospělí.

Ministerstvo školství oznámilo, že jen v metropoli utrpělo při zemětřesení větší či menší škody na 224 škol, z toho 16 je poškozeno vážně. Škola pojmenovaná po reformátorovi mexického školství Enrique Rébsamenovi je jedinou školou v metropoli, která se při otřesech zřítila a v níž zahynuli lidé, většinou děti.

Ministr školství Aurelio Nuňo oznámil, že školy v metropoli, státě Puebla a Tlaxcala zůstanou zavřeny do pondělka.

Pomoc z okolních zemí

V metropoli Mexiko začalo pršet ve středu večer místního času (po půlnoci SELČ). Déšť a bouřky předpovídá mexický meteorologický ústav i pro státy Morelos či Puebla, které byly rovněž postiženy otřesy.

Na pomoc mexickým záchranářům už vyrazili například hasiči a specialisté se psy z Chile a Panamy, záchranné týmy vysílá také Brazílie, Ekvádor či Izrael. Pomoc nabídly také Spojené státy. Americký prezident Donald Trump si kvůli tomu telefonoval s mexickým prezidentem, kterému zároveň vyslovil upřímnou soustrast. 

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme