Při zřícení výstavní haly u Katovic zraněni i Češi

Při neštěstí v jihopolských Katovicích zemřelo nejméně 20 lidí. Dalších 100 osob utrpělo zranění. Záchranné práce i naděje pro zavalené ztěžuje mráz. Střecha výstavní haly se zatím z neznámých příčin zřítila v době, kdy tam bylo mnoho návštěvníků výstavy holubů. Mezi zraněnými mají být i dva Češi. Generální konzul v Katovicích Josef Byrtus ale tuto informaci pozdě večer nepotvrdil. Pouze upřesnil, že nezvěstní jsou celkem tři občané České republiky. Na místě stále pokračují vypřošťovací akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři odnášejí zraněného cestujícího z vykolejeného vlaku | Zdroj: ČTK

Na místě neštěstí jsou záchranáři se psy, policisté a lékaři. Pod zřícenou střechou stále zůstává uvězněno mnoho lidí. V hale katovických mezinárodních veletrhů se v sobotu konala výstava poštovních holubů a mezi vystavovateli nebo návštěvníky byli nejen Poláci, Češi, Nizozemci, ale také Němci a další cizinci.

Počet mrtvých stoupl před půlnocí na 20, avšak není vyloučené, že bude ještě růst, protože někteří zranění jsou v kritickém stavu. Jak cestou na místo neštěstí informoval ve 23 hodin zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, v dějišti tragédie pracují záchranné týmy z celého Slezska, přijíždějí další odborníci a přicestoval i polský premiér. Záchranáři se obávají důsledků mrazů pro zavalené. Polští politici už zahájili solidární sbírku na pomoc obětem neštěstí.

Mezi zraněnými byli podle agentury AP i dva Češi. Oba byli převezeni do nemocnice v nedalekých Sieminowicích. "Nezvěstní jsou tři Češi. Zatím nemáme potvrzeno, že by byli i mezi zraněnými," řekl pozdě večer ČTK český generální konzul v Katovicích Josef Byrtus Byrtus. Upřesnil, že v autobusech, které přijely na výstavu, chybí tři cestující. Zbývající pasažéři už podle něj odjeli. Dva pohřešovaní jsou z Brna, jeden z jihomoravské obce Orlovice, uvedl konzul, který odjel do krizového štábu, odkud situaci sleduje.

Vyprošťovací práce komplikoval před půlnocí pátnáctistupňový mráz. Hasiči se pokoušeli dostat pod trosky pavilonu ze dvou stran, aby co možná nejrychleji uvolnili osoby uvězněné v sutinách, uvedla polská televize. Hasičům se prý podařilo s některými z nich navázat navázat spojení. Poblíž zřícené haly postávaly rodiny lidí, kteří údajně jsou uvnitř. Někteří z nich tvrdili, že se svým blízkým dovolali na mobilní telefony.

Polská televize uvedla, že zřícení střechy nezpůsobil sníh - příčina bude zřejmě technického a konstrukčního rázu. Naopak podle policejního mluvčího krov váhu napadaného sněhu neudržel. Podobná tragédie se odehrála začátkem roku v Bavorsku, kde zemřelo 15 lidí. Evropu sužují v posledních dnech silné mrazy a sněžení, v Polsku má nepřízeň počasí na svědomí už 200 úmrtí.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme