Přibáň: ČR se členským státům EU jeví jako nespolehlivý partner

"Oddalovat ratifikaci Lisabonské smlouvy, když Ústavní soud neshledá rozpory mezi dokumentem a Ústavou, není v zájmu České republiky." Po setkání s premiérem Janem Fischerem to řekl předseda Evropské komise, José Barroso. Česká vláda proto věří, že se s prezidentem dohodne na slibu nevznášet další podmínky k ratifikaci Lisabonské smlouvy, výměnou za to má premiér přednést požadavek prezidenta Klause na připojení krátké poznámky ke smlouvě na summitu Unie na konci měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso v Evropském parlamentu | Foto: European Commission Audiovisual service

Po jednání s předsedou Evropské komise v Bruselu premiér Jan Fischer uvedl, že telefonicky mluvil s prezidentem a ten neodmítl slib dát. O možnosti nedání slibu podepsat smlouvu po splnění podmínky ale mluvil v Rádiu Česko prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

"Já jsem takovouto vyhraněnost v tom rozhovoru necítil. Samozřejmě ještě pracujeme na textu, který by formalizoval takzvanou dodatečnou podmínku o formách záruk, myslím těch, které žádá vláda. O tom jistě ještě bude příležitost s prezidentem republiky hovořit," uvedl Fischer.

Klaus žádá výjimku v listině základních práv. Jinak podle něj hrozí prolomení Benešových dekretů.

Podle teoretika práva z univerzity v Cardiffu Jiřího Přibáně se dala slova Komise, respektive José Manuela Boarrosa očekávat.

"Komise bere hru s Benešovými dekrety jako hru těch nejspodnějších lidských pudů a české zakomplexovanosti," řekl Přibáň ve Stalo se dnes a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Stalo se dnes na téma ratifikace Lisabonské smlouvy s teoretikem práva Jířím Přibáněm z univerzity v Cardiffu.

"Prolomit Benešovy dekrety Lisabonskou smlouvou je z právního hlediska nemožné, proto lze upozaděný postoj Unie vůči české reprezentaci pochopit."

Barrosovo "varování", že oddalování ratifikace Lisabonské smlouvy není v zájmu Česka si Přibáň vysvětluje budoucím snížením schopnosti ČR prosazovat své zájmy v rámci EU.

"Aktuálně se totiž ČR jeví minimálně jako nečitelný a nespolehlivý partner pro ostatní členské země. Obávám se, že do budoucna hrozí, že členské země budou takto ČR posuzovat i nadále," zmínil Přibáň ve Stalo se dnes.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme