Příběh 2016: Nadja Muradová se stala z otrokyně islamistů bojovnicí slovy i činy

Jedním z nejsilnějších příběhů roku 2016 je osud Nadji Muradové. Mladá jezídka z Iráku před dvěma lety strávila několik měsíců v zajetí takzvaného Islámského státu. Islamisté vyvraždili velkou část její rodiny a zajali ji. Stejně jako ze stovek dalších jezídských dívek a žen z ní udělali sexuální otrokyni. Nadia se ale nenechala zlomit. Podařilo se jí uprchnout a od chvíle, kdy se jako uprchlík dostala do Evropy, se snaží přimět svět, aby co nejrychleji islamisty zastavil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadja Muradová.

Nadja Muradová. | Foto: Fotobanka Profimedia

Nadia Muradová už rok jezdí po světě, setkává se s lídry, otevřeně mluví o tom, co v zajetí islámského státu prožila. Za své aktivity byla nominována na Nobelovu cenu za mír, stala se velvyslankyní dobré vůle pro důstojnost obětí obchodování s lidmi a je také laureátkou ceny Václava Havla za lidská práva.

„Už jsem na cestách 10 měsíců, navštívila jsem přes 20 zemí, mluvila jsem s mnoha prezidenty a setkala se s řadou významných osobnostní. Vyprávěla jsem jim o zločinech IS a podobných organizací, o zločinech, které spáchali na mě a páchají je na dalších. IS představuje velké nebezpečí. Hrozí nám všem. Přála bych si, aby všechny země udělaly všechno, co je v jejich silách pro to, aby pomohly násilí a teror zastavit,“ prohlásila dříve Muradová.

Sacharovovu cenu za svobody myšlení dostaly jezídky, které přežily okovy Islámského státu

Číst článek

Z mladé jezídky se stala aktivistka, která bojuje slovy i činy. Přesto, že neustále dostává od islamistů výhružky. Nadia založila organizaci, která pomáhá ženám a dětem vyrovnat se s válečnými hrůzami.

„Cílem naší iniciativy je, aby se zločinci dostali před soud a byli potrestáni. Chceme zastavit násilí. Pomáháme hlavně ženám a dětem, protože právě tyto skupiny trpí nejvíc. Navštívila jsem už řadu zemí a chtěla bych cestovat dál, abych lidem, hlavně mladým, vysvětlila, že IS zneužívá náboženství. Není založený na náboženských myšlenkách, je to podvod,“ popisuje Muradová.

Podpora od Amal Clooneyové

Nadia nepřestává věřit, že její příběh nakonec přiměje politiky k činům. Její právnička a blízká přítelkyně Amal Clooneyová ale v New Yorku na podzim ostře kritizovala Radu bezpečnosti, že nedělá dost.

Muradová a Bašárová převzali Sacharovovu cenu | Foto: Reuters

„Stydím se za to, že jsem příznivcem organizace, která nedokáže předejít genocidě, nebo alespoň potrestat ty, kdo se jí dopouštějí. Jako lidská bytost se stydím za to, že ignorujeme hlasy obětí, které volají o pomoc,“ řekla tehdy Clooneyová.

„Irácká vláda už před několika měsíci vznesla požadavek, aby OSN zavedlo právní rámec pro vyšetřování a stíhání zločinců z Islámského státu. Rada bezpečnosti by se tím urychleně měla začít zabývat,“ dodala.

Nadia Muradová je silná osobnost, která nepřestává doufat ve spravedlnost. Jsou ale chvíle, kdy přízná, že věci nejdou tak, jak by si představovala. V závěru pořadu HARDtalk britské televizní stanice BBC řekla, že má pocit jakoby ji a její lid svět opustil. Se slzami v očích ještě jednou požádala o pomoc

Tea Turk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme