Příběh Hedvigy Malinové stále hýbe slovenskou společností

Když se řekne na Slovensku ‚Hedviga‘, těžko se najde někdo, kdo by automaticky nedoplnil příjmení ‚Malinová‘. Případ studentky, která se v roce 2006 měla stát terčem útoku dvou radikálů, zaujal svého času nejen Slovensko, ale i Maďarsko. Záminkou k brutálnímu napadení bylo údajně to, že Hedviga mluvila na veřejnosti maďarsky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava v zimě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ani po čtyřech letech není jasné, co se tehdy vlastně v parčíku ve městě Nitra stalo. Světlo do případu by měla vnést nová kniha, která vychází na Slovensku, a jmenuje se příznačně - Hedviga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž slovenského zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera o případu Hedvigy malinové a nové knize, která celou kauzu popisuje

Knihu napsala novinářka Marie Vrabcová. 20 hodin nahrávek rozhovorů se samotnou Hedvigou Malinovou, další hodiny s advokátem Hedvigy, a taky s jejím psychiatrem. To všechno spojené do textu, který by měl aspoň trochu objasnit jednu z nejzamotanějších slovenských kauz.

„Napsala jsem to tak, aby lidé věděli, co člověk jako Hedvika prožívá, když proti němu stojí celá státní mašinérie,“ říká Marie Vrabcová.

Jak se to tehdy celé stalo? Verze Hedvigy Malinové je následující: Cestou na zkoušku na nitranské univerzitě ji v parku přepadli dva muži. Důvod byl zřejmě ten, že předtím mluvila do telefonu maďarsky nebo někomu ukazovala cestu, to už si ale dívka zbitá do bezvědomí moc nepamatuje. Dnes se snaží na všechno zapomenout, a po dlouhé psychoterapii žít normálním životem.

„Jsem nyní již šťastná matka dnou dětí, žiji tak, jako ostatní matky. Z toho, co se mi stalo před čtyřmi lety již trauma nemám,“ uvádí Hedvika Malinová.

Zpolitizovaná kauza?

Hedviga tenkrát napadení oznámila. Internet obletěly fotografie brutálně zbité dívky s napuchlým obličejem. Přesto po pár dnech vyšetřování tehdejší premiér Robert Fico oznámil šokující závěr. Hedviga si celý útok vymyslela. Celá kauza prý měla destabilizovat jeho vládu.

Advokát Hedvigy Roman Kvasnica nepochybuje o tom, že Fico schválně celý případ zpolitizoval. Kvasnica má prý taky doma lékařské důkazy, svědčící o tom, že Hedvigu někdo skutečně zmlátil. Třeba výsledek CT vyšetření.

„Ty otoky, které byly patrné na fotografiích, se potvrdily i na CT vyšetření. To je základní moment,“ vysvětluje Kvasnica.

Kniha pro Slováky i Maďary

Pro někoho, kdo Hedvigu vidí poprvé, je velmi snadné, postavit se na její stranu. Je to sympatická, plachá žena, která evidentně nemá ambice být mediální hvězdou a vytřískat z nové knihy tučné tantiémy. Proč by si vymýšlela brutální napadení, a proč by na její straně stál renomovaný právník i psychiatr, a společně riskovali profesní pověst?

Otázek je ještě mnohem víc. Copak si Hedviga vymýšlí, když tvrdí, že ji policisté nutili, aby se přiznala, že si všechno vymyslela? To má tedy opravdu silný žaludek. A proč generální prokurátor s případem za čtyři roky nic neudělal?

Nová kniha nepřinese skandální odhalení, ale bude kompaktní výpovědí o celém případu tak, jak ho vidí Hedviga Malinová a lidé, kteří jí věří. Kniha vyjde i v maďarské verzi, dodává autorka Marie Vrabcová:

„Inteligentní, vnímaví a citliví lidé jsou v maďarské i slovenské komunitě. Stejně jako jsou na obou stranách blbci. Myslím si proto, že kniha najde své vnímavé čtenáře mezi Maďary i mezi Slováky.“

A co chce knihou změnit samotná Hedviga? „Nechci nikoho přesvědčovat. Říkám svoji pravdu a to je vše,“ uzavírá Hedvika Malinová.

Velká část Slováků uvěřila tomu, že Hedviga o svém případu lhala, jak to tvrdil expremiér Fico. Důvěra lidí se získává zpátky jen těžko. Případ je komplexní a vyvolává pochybnosti o kvalitách slovenské policie, justice i o lidech, kteří Slovensko vedou. Není divu, že si někteří myslí, že dokud se nevyřeší kauza Hedviga, slovenská společnost bude pořád přešlapovat na místě.

Vojtěch Berger, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme