Příběh Nicholase Wintona chce Američanům přiblížit konzul Ve Filadelfii

Brit Nicholas Winton je za Atlantikem takřka neznámou osobou. Příběh o tom, jak v roce 1939 zachránil mladý britský podnikatel 669 židovských dětí z bývalého Československa, zatím v Americe nepatří do všeobecného povědomí. Už nějakou dobu se to snaží změnit český honorární konzul ve Filadelfii Peter Rafaeli - dosvědčuje zpravodaj ve Washingtonu, Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicholas Winton | Foto: Česká televize

Na rezidenci britského velvyslanectví ve Washingtonu se tleská Nicholasi Wintonovi. Ale také Peteru Rafaelimu. Jako emigranta z bývalého Československa ho před několika lety zaujal filmový dokument Matěje Mináče, který Nicholase Wintona a jeho skutky přiblížil lidem v Evropě.

Jenže v Americe je to příběh známý jen úzkému okruhu lidí. A to chce Peter Rafaeli změnit. Přeložil knihu Matěje Mináče do angličtiny a sehnal peníze na její vydání.

Už nějakou dobu objíždí školy ve Washingtonu a okolí zaměstnankyně Českého velvyslanectví Joanne Cooperová a paní Alice Mastersová. Žena, kterou jako dítě Nicholas Winton zachránil.

Považuje za důležité, aby mladí Američané znali příběh o Nicholasi Wintonovi a holocaustu: "Stále mnoho lidí holocaust popírá a proto stojí za to na ten příběh upozorňovat."

Překlad knihy Matěje Mináče o Nicholasi Wintonovi má k tomu vydatně pomáhat.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme