PŘÍBĚHY 2015: Tsipras dvakrát vyhrál volby. Řekům přinesl naději i další dluhy

Může o sobě tvrdit, že je velmi úspěšný politik. Letos se mu povedlo dvakrát vyhrát volby a stát se premiérem. Předseda řecké vlády Alexis Tsipras se stal symbolem generační změny ve společnosti. Vítězství jím vedené levicové strany Syriza v lednových a zářijových volbách ukončilo tradiční střídání konzervativců a socialistů ve vedení Řecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras přichází v Bruselu na mimořádný summit EU k migrační problematice | Zdroj: Reuters

Alexis Tsipras sliboval skoncování s klientelismem a s korupcí. Dával lidem naději, že skončí období šetření. Řekové zase měli mít práci a peníze.

Sliby o odmítnutí úsporných opatření a nastartování ekonomiky zafungovaly a Tsiprasova Syriza získala spolu s malou stranou Nezávislí Řekové většinu křesel v parlamentu. Alexis Tsipras se ve 40 letech stal nejmladším premiérem Řecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mužem číslo jedna v Řecku se letos stal lídr strany Syriza Alexis Tsipras. Důvody shrnuje Pavel Novák

Tsipras ukázal, že umí být tvrdý v jednáních s mezinárodními věřiteli. Jeho vláda v létě odmítla zavádět další úspory výměnou za miliardy pomoci od zemí eurozóny. Premiér vyhlásil na začátek července referendum o přijetí nebo odmítnutí podmínek věřitelů.

Eurozóna a Mezinárodní měnový fond už Řecku neprodloužily záchranný program a bankám začaly docházet peníze. V pondělí ráno 29. června zůstaly banky zavřené. Bankomaty nefungovaly. V dalších dnech vydávaly jen po 60 eurech denně.

Ani omezený přístup Řeků k jejich úsporám v bankách, ani nejistota co bude, nezlomily vládě Alexise Tsiprase vaz. Většina národa se postavila za něj a řekla požadavkům řeckých věřitelů ne.

I když národ radil Tsiprasovi, aby nepřijímal podmínky věřitelů, o několik dní později to udělal. Prý musel, aby zachránil zemi. Když jeho vláda zajistila Řecku třetí záchranný balíček v hodnotě 86 miliard eur, podal demisi.

Mimořádné volby vyhlásil na 20. září. Chtěl si nechat od voličů potvrdit mandát k provádění reforem. Některé zklamal, ale stejně ho znovu zvolili. Alexis Tsipras vyhrál volby i podruhé v jednom roce.

„Tsipras je vážený, vzdělaný a pochází z politických kruhů, které vždy měly blízko k lidem,“ zhodnotila staronového premiéra jedna z voliček.

Svou sounáležitost s obyčejnými Řeky dává Alexis Tsipras najevo i tím, že sice nosí košili a sako, ale zásadně bez kravaty.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme