PŘÍBĚHY 2015: Tsipras dvakrát vyhrál volby. Řekům přinesl naději i další dluhy

Může o sobě tvrdit, že je velmi úspěšný politik. Letos se mu povedlo dvakrát vyhrát volby a stát se premiérem. Předseda řecké vlády Alexis Tsipras se stal symbolem generační změny ve společnosti. Vítězství jím vedené levicové strany Syriza v lednových a zářijových volbách ukončilo tradiční střídání konzervativců a socialistů ve vedení Řecka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras přichází v Bruselu na mimořádný summit EU k migrační problematice

Řecký premiér Alexis Tsipras přichází v Bruselu na mimořádný summit EU k migrační problematice | Zdroj: Reuters

Alexis Tsipras sliboval skoncování s klientelismem a s korupcí. Dával lidem naději, že skončí období šetření. Řekové zase měli mít práci a peníze.

Sliby o odmítnutí úsporných opatření a nastartování ekonomiky zafungovaly a Tsiprasova Syriza získala spolu s malou stranou Nezávislí Řekové většinu křesel v parlamentu. Alexis Tsipras se ve 40 letech stal nejmladším premiérem Řecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mužem číslo jedna v Řecku se letos stal lídr strany Syriza Alexis Tsipras. Důvody shrnuje Pavel Novák

Tsipras ukázal, že umí být tvrdý v jednáních s mezinárodními věřiteli. Jeho vláda v létě odmítla zavádět další úspory výměnou za miliardy pomoci od zemí eurozóny. Premiér vyhlásil na začátek července referendum o přijetí nebo odmítnutí podmínek věřitelů.

Eurozóna a Mezinárodní měnový fond už Řecku neprodloužily záchranný program a bankám začaly docházet peníze. V pondělí ráno 29. června zůstaly banky zavřené. Bankomaty nefungovaly. V dalších dnech vydávaly jen po 60 eurech denně.

Ani omezený přístup Řeků k jejich úsporám v bankách, ani nejistota co bude, nezlomily vládě Alexise Tsiprase vaz. Většina národa se postavila za něj a řekla požadavkům řeckých věřitelů ne.

I když národ radil Tsiprasovi, aby nepřijímal podmínky věřitelů, o několik dní později to udělal. Prý musel, aby zachránil zemi. Když jeho vláda zajistila Řecku třetí záchranný balíček v hodnotě 86 miliard eur, podal demisi.

Mimořádné volby vyhlásil na 20. září. Chtěl si nechat od voličů potvrdit mandát k provádění reforem. Některé zklamal, ale stejně ho znovu zvolili. Alexis Tsipras vyhrál volby i podruhé v jednom roce.

„Tsipras je vážený, vzdělaný a pochází z politických kruhů, které vždy měly blízko k lidem,“ zhodnotila staronového premiéra jedna z voliček.

Svou sounáležitost s obyčejnými Řeky dává Alexis Tsipras najevo i tím, že sice nosí košili a sako, ale zásadně bez kravaty.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme