Příbuzní obětí útoků IRA obnovují žádost o finanční náhrady od Libye

Pozůstalí po obětech teroristických útoků IRA v Británii požadují, aby Libye, která tehdy dodávala zbraně irské organizaci, uznala svou odpovědnost na smrti nevinných lidí. Podle nich je právě nyní - po propuštění nemocného libyjského atentátníka ze skotského vězení - k tomu vhodná příležitost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aféra Lockerbie: prohlížení trosek | Foto: archiv autora

Příbuzní obětí obnovují žádost o finanční náhrady od Libye. Argumentují tím, že libyjský režim, který během teroristické kampaně v Británii, dodával organizaci IRA zbraně a výbušniny - mezi nimi i semtex české výroby - by měl dát najevo stejný soucit a humánnost, jaký Skotsko prokázalo propuštěním nemocného teroristy Abd al-Báseta Alí Midžrahího.

Pan Colin Parry, jehož dvanáctiletý syn byl zabit v roce 1993 při útoku IRA ve městě Warrington, řekl, že Libye by měla veřejně uznat bolest, kterou způsobila tolika lidem. Vyzval premiéra Gordona Browna, aby podpořil snahy rodin pozůstalých.

Libye před pěti lety uznala odpovědnost za teroristický útok na letadlo PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988, při kterém zemřelo 270 lidí, převážně Američanů. Uzavřela také dohodu s USA o odškodnění pozůstalých a do kompenzačního fondu zaplatila jeden a půl miliardy dolarů.

Skotské úřady nyní rozhodly o propuštění Abd al-Báseta Alí Midžrahího, protože trpí rakovinou v konečném stadiu. To však vyvolalo ostré protesty amerických politiků.

Přečtěte si také:
Američané protestují proti propuštění libyjského teroristy
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci
OSN odvolala sankce za Lockerbie
Libye přiznává odpovědnost za tragédii z Lockerbie

Milan Kocourek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme