Příbuzní zavražděného politika Němcova žádají výslech čečenského vůdce

Pozůstalí po zavražděném ruském politikovi Borisi Němcovovi požádali vyšetřovací výbor, aby vyslechnul čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Podezřelí z vraždy totiž pocházejí z čečenských silových struktur kontrolovaných Kadyrovem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramzan Kadyrov, který nedávno oslavil 38. narozeniny, představuje nejokázalejšího a – spíše v negativním pojetí – nejbarvitějšího vůdce v Rusku, jenž na sebe strhává stále více pozornosti a je často citován v médiích | Foto: CC BY 3.0, Government.ru

Ramzan Kadyrov reagoval tak podrážděně, že to zaskočilo i moskevské politiky.

Zakázal vyšetřování v Čečensku a údajně pohrozil, že pokud se v zemi bez jeho souhlasu objeví kriminalisté z Moskvy nebo sousedního stavropolského kraje, nechá po nich střílet bez výstrahy.

V Kremlu tuto hrozbu odmítli komentovat, dokud nebude k dispozici přesné znění Kadyrovových slov.

V moskevské vazbě čeká na závěry vyšetřování pět podezřelých původem ze severního Kavkazu. Mezi nimi je i Zaur Dadajev, který měl Němcova zastřelit.

Ruského politika Borise Němcova zastřelili na konci února nedaleko Kremlu neznámí útočníci. S vraždou spojuje opozice ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten ale nařídil důkladné prošetření celého případu.

Němcov byl vůdcem pravicové opozice a ostrým kritikem Putinova režimu. Mimo jiné připravoval zprávu shrnující důkazy o ruském vojenském podílu na ukrajinské krizi.

Ruský opoziční politik Boris Němcov v roce 2012 | Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0 uživatel Пусть всегда будет солнце

Martin Dorazín, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme