Příbuzným se z Londýna dosud neozvalo pět Čechů

Pět Čechů se dosud svým příbuzným v Česku neozvalo z Londýna, který ve čtvrtek zasáhla série teroristických útoků. Pokud se tito lidé ještě dnes svým blízkým neohlásí, předá české ministerstvo zahraničí jejich jmenný seznam britské centrální kanceláři evidence obětí. Premiér Jiří Paroubek však dnes uvedl, že Češi mezi oběťmi nejsou. Britská policie dnes oznámila, že při útocích v Londýně byli mezi oběťmi nejen Bitové, ale i cizinci "z různých zemí". Další podrobnosti zatím neupřesnila. Dosud se mělo za to, že cizinci byli jen mezi zraněnými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitel londýnské policie Ian Blair | Foto: AFP

Uzavřena byla bilance výbuchu ve dvoupatrovém autobusu. Ta si podle oficiální zprávy londýnské policie vyžádala 13 mrtvých. Při teroristických útocích v Londýně zahynulo podle velitele tamní policie Iana Blaira více než 50 lidí.

Po dnešním mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu premiér Jiří Paroubek řekl, že mezi oběťmi včerejších teroristických útoků v Londýně nejsou čeští občané. Zároveň klidní české obyvatelstvo. "V tuto chvíli bychom chtěli říci, že neexistuje žádný důvod ke znepokojení českého obyvatelstva, život jde dál. Učinili jsme určitá opatření na úrovni policie. Budou chodit zesílené hlídky u některých objektů," dodal premiér.

V Británii mezitím pokračuje horečné pátrání po pachatelích včerejších teroristických útoků. Ministr zahraničí Jack Straw uvedl, že koordinované exploze nesou všechny znaky akce teroristické sítě Al-Káida. Policie a zpravodajské služby ale nevylučují ani jiné stopy.

Odborníci na boj s terorismem se snaží zjistit, zda byly útoky dílem sebevražedných útočníků, nebo byly nálože odpáleny jiným způsobem. Policie se však v poslední době od sebevražedných verzí začíná odklánět ale neustále vyzývá Londýňany, aby zůstali bdělí a upozorňovali v dopravních prostředcích na zavazadla nebo balíčky, k nimž se nikdo nehlásí.

Počet obětí překročil číslovku 50

Metropole nad Temží zažila včera nejhorší útok od druhé světové války. Tři výbuchy v metru a jeden v autobuse si připsaly více než 50 lidských životů a na 700 zraněných. Novou tragickou bilanci oznámil velitel tamní policie Ian Blair. Současně dal znovu najevo, že nejde o konečné číslo. Nic také podle něj nenasvědčuje tomu, že šlo o sebevražedné útoky. Islámská komise pro lidská práva varovala londýnské muslimy, aby raději zůstali doma v obavě z možné odvety namířené proti této komunitě.

Většina linek londýnského metra je dnes už opět v provozu. Na některých je však přeprava omezena a dvě trasy zůstávají i nadále zcela uzavřeny. Série teroristických atentátů v Londýně vyvolala po celém světě vlnu odsouzení a projevů soustrasti obětem a jejich blízkým. V médiích znovu a znovu opakovaná svědectví lidí, kteří byli k útokům nejblíž, dávají lidem jen těžko zapomenout na hrůzy včerejška.

Evropa je v pohotovosti

V dánské metropoli Kodani se ráno zastavilo metro poté, co policie objevila v jedné stanici tašku s podezřelým obsahem. Vysoký stupeň pohotovosti platí v Římě a také v Paříži. "Naše zpravodajské služby zatím nezaznamenaly konkrétní nebezpečí teroristického útoku, ale přesto neponecháváme nic náhodě a sérií konkrétních opatření chceme eliminovat tuto možnost na minimum," řekl francouzský ministr vnitra.

Evropa by měla co nejrychleji zavést opatření pro potírání nebezpečí terorismu. Místopředseda Evropské komise Franco Frattini považuje za prioritu vybudování informační sítě pro koordinaci evropských tajných služeb. Podle mluvčího české Bezpečnostní informační služby Jana Šubrta teroristickému útoku nelze nikdy stoprocentně zabránit.

"To není v silách žádné zpravodajské služby ani policie na světě. Nelze sledovat úplně všechno, nelze hlídat každého. To by jedna polovina lidstva musela být policisty a hlídat tu druhou. Navíc do hlavy nikomu nevidíte. Co lze však dělat, je snažit se riziko co nejvíce omezit. Není to snadné, protože to znamená pronikat do prostředí teroristů, do jejich blízkosti," vysvětlil Šubrt.

Po zasedání bezpečnostní rady státu dostali hejtmani i pražský primátor za úkol prověřit krizové plány. Premiér Jiří Paroubek zároveň dodal, že armáda zatím neposílí policejní sbory.

Česká armáda je ovšem připravena své vojáky policii na zvýšená bezpečnostní opatření poskytnout. Čeští strážci zákona mají pohotovost a hlídají objekty se zvýšeným pohybem osob - například obchodní centra, energetické zdroje nebo hraniční přechody. Ministr obrany Karel Kühnl dnes na hraničním přechodu Bumbálka - při slavnostním nástupů vojáků před odletem do Kosova - řekl, že jsou připraveni se do mimořádných bezpečnostních akcí zapojit okamžitě.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, Jaroslav Skalický, Vít Pohanka, Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme