Příchod Nového roku oslavují i v buddhistické Kambodži

Část planety už uvítala Nový rok 2012. Silvestr jako první oslavil tichomořský stát Samoa. Nový rok už mají i obyvatelé Austrálie, Japonska, Filipín, Číny a části Ruska. A poslední minuty roku 2011 už odpočítali také v dalších zemích Asie, včetně Kambodže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy příchodu Nového roku v thajském Bangkoku | Zdroj: Reuters

I v převážně buddhistické Kambodži tak dnes ve velkém stylu slaví příchod Nového roku, zejména v hlavním městě a v turistických oblastech. Oslavy původního – khmerského - nového roku připadají až na měsíc duben.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách příchodu Nového roku v Kambodži informovala asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Západní oslavy Nového roku se tady ale stejně jako oslavy Vánoc staly populárním zpestřením, především pro mladé a bohaté Kambodžany. Slaví se v ulicích, hotelích a restauracích. Globalizace, nebo spíše podpora turismu, přinesla do Kambodže i západní zvyk odpočítávání konce roku se sklenkou šampaňského.

Přes 90 procent zdejšího obyvatelstva jsou ale buddhisté. A někteří místní pak západní Nový rok, stejně jako Vánoce odsuzují a tvrdí, že kvůli nim mizí tradiční kambodžské zvyky a kultura. Zítra je například podle zdejšího kalendáře důležitý buddhistický svátek, a nikoliv Nový rok.

Podle khmerského lunárního kalendáře se v Kambodži nový rok slaví zhruba v polovině dubna. Oslavy trvají až 3 dny a patří k jedněm z největších. Svátek se jmenuje v khmérštině Chaul Chnam Thmey a vznikl na oslavu konce sklizně. Do několika let ho ale oslavy Vánoc a Nového roku v popularitě mohou předběhnout.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme