Příčina smrti Navalného stále není vysvětlena. Ruské úřady prodloužily lhůtu pro předběžné vyšetřování

Ruské úřady prodloužily do 20. dubna lhůtu týkající se předběžného vyšetřování smrti ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Na platformě Telegram to ve středu napsal ředitel Navalného Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov s poznámkou, že tak stále neexistují oficiální informace o příčině Navalného smrti. Hlasitý kritik Kremlu zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři, která je pokládaná za jednu z nejdrsnějších ruských věznic.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny a svíčka jsou položeny vedle portrétu ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného

Ruské úřady stále nevysvětlily smrt Navalného, uvádí jeho kolega (ilustrační foto) | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Podle úřadů zemřel poté, co se mu udělalo zle. Zdroj prokremelské televize RT tehdy uvedl, že příčinou byla krevní sraženina, ale tato informace nebyla potvrzena, poznamenal server Meduza.

Zaměstnanci věznice podle Ždanova později opozičníkově matce Ljudmile Navalné řekli, že její syn zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“. Lékařská zpráva hovoří podle Navalného mluvčí o „přirozené smrti“.

Ruský soud se nebude zabývat nedostatečnou pomocí Navalnému. Mrtvý politik by musel podat žalobu sám

Číst článek

Navalného okolí tvrdí, že za jeho úmrtím stojí - ať přímo či nepřímo - režim prezidenta Vladimira Putina. Kreml popřel, že by se na smrti Navalného podílel stát. Sedmačtyřicetiletý Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim prezidenta Putina, především za korupci.

Od roku 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a evatenáct let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Úřady vydaly Navalného tělo jeho matce až 24. února. Do té doby ho odmítly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti. Podle Navalného spolupracovníků zástupci vyšetřovacího výboru po Navalné před vydáním pozůstatků jejího syna požadovali, aby souhlasila s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení. Navalná to odmítla a jejího syna pohřbili na začátku března na Borisovském hřbitově v Moskvě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme