Příčinou egyptské železniční tragédie zřejmě zkrat

Hlavní příčinou středeční železniční katastrofy v Egyptě byl zřejmě zkrat. Tvrdí to vyšetřovací komise, kterou cituje nedělní vydání egyptského listu Al-Achbár. Při požáru vlaku zahynulo asi 370 lidí. Komise také zjistila, že ve vlaku nebyl poplašný systém, který by na požár upozornil strojvůdce. V soupravě nebyly ani hasící přístroje, záchranné brzdy a speciální okna, které by v případě nouze šlo rozbít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

shořelý vlak | Foto: ČTK/AP

Vlak s hořícími vagóny ujel ještě asi sedm kilometrů, než strojvůdce katastrofu zpozoroval. Mnoho lidí uhořelo kvůli tomu, že v oknech byly železné mříže, takže jimi nemohli vyskočit. Prezident Husní Mubarak prohlásil, že každý, komu bude prokázána odpovědnost za neštěstí, bude potrestán.

V ohnivém pekle, ve které se změnil vlak jedoucí z Káhiry do jihoegyptského Luxoru, zahynulo asi 370 osob. Většina lidí uhořela, jiní zahynuli při skoku z rychle jedoucího vlaku. Ještě před teorií s elektrickým zkratem se za příčinu neštěstí považovala závada na malém plynovém vařiči, na kterém si cestující i přes zákaz ohřívali jídlo.

Oheň zachvátil poslední vagony 2. a 3. třídy a rychle se rozšířil, protože hořící vlak jel v plné rychlosti ještě sedm kilometrů, než ho strojvedoucí zastavil. To přinutilo cestující vyskakovat za jízdy. Strojvedoucí si hned neuvědomil, že v zadní části soupravy hoří. Když ale zjistil, co se stalo, hořící vozy odpojil. Celkem shořelo sedm vagónů.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Ostřanská: Vyšetřování příčin železniční katastrofy

Většina cestujících jela do jižního Egypta na oslavu svátku obětování, který patří k nejvýznamnějším slavnostem islámského kalendáře.Podle informací našeho velvyslanectví v Káhiře by mezi oběťmi neměli být žádní čeští občané. Zahraniční turisté totiž většinou na této trase používají moderní klimatizované vlaky a cestují první nebo druhou třídou.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme