Příčinou havárie malajsijského letadla bylo náhlé poškození trupu zvenčí

Zřícení malajsijského letadla 17. července 2014 na východní Ukrajině nezpůsobila chyba posádky ani technická závada. Podle předběžné zprávy nizozemských vyšetřovatelů stroj letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru havaroval kvůli náhlému, mnohočetnému, poškození trupu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla Malajsijských aerolinií sestřeleného nad východní Ukrajinou

Trosky letadla Malajsijských aerolinií sestřeleného nad východní Ukrajinou | Foto: Martin Dorazín

Ve zprávě, kterou zveřejnil Nizozemský bezpečnostní úřad, se o údajném sestřelení letadla nemluví. Vyplývá z ní, že trup letounu zasáhlo velké množství rychle letících objektů. Hlavní zásah je zřetelný v pilotní kabině a přední části prostoru pro cestující.

Zpráva obsahuje hlasové záznamy z kokpitu, fotografie, satelitní snímky i informace z radarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová zjištění nizozemských expertů o pádu malajsijského letadla přiblížil redaktor Pavel Novák. Hostem publicistiky byl i komentátor Milan Slezák.

Na fotografiích jsou vidět díry a trhliny, které mohly způsobit šrapnely z rakety nebo střely, ale není vidět jasná jednotná linie střel.

Nizozemští vyšetřovatelé upozorňují, že dosud nemohli detailně prozkoumat trosky letadla, ale ze snímků pořízených na místě je jasné, že trup byl proražený na mnoha místech. Závěr vyšetřovatelů je, že kvůli narušení integrity se letadlo rozpadlo ve vzduchu a jeho trosky dopadly na velkou plochu.

Ze záznamů černých skříněk nevyplývá nic, co by ukazovalo na technické problémy letadla nebo na nějakou krizovou situaci na palubě. Posádka nic takového kontrolní věži nehlásila, ani přístroje nezaznamenaly žádné anomálie v letu.

Přerušení spojení bylo náhlé. Podle výkazu se naposledy letadlo ozvalo ve 13 hodin 19 minut a 56 sekund. O 4 sekundy později už bylo volání věže z Dněpropetrovsku bez odezvy.

„Podle mě to vypadá téměř jistě, že letadlo zasáhla protiletecká střela. Nebyl to tedy letecký kanon, jak mluvili Rusové, letadlo pravděpodobně nebylo sestřeleno ze vzduchu. Konečné závěry ale bude možné udělat až po roce důkladného prozkoumání,“ říká komentátor Milan Slezák.

Nizozemští vyšetřovatelé budou v hledání příčin pádu letadla pokračovat. Potřebují k tomu ale přístup k dalším důkazům, které jsou stále na Ukrajině. Další zprávu mají vyšetřovatelé vydat do července příštího roku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme