Příčinou leteckého neštěstí u ruské Kazaně je zřejmě technická závada

Technická závada nebo chyba pilotů, a možná také obojí - to mohly být příčiny tragické havárie letadla společnosti Tatarstan u ruské Kazaně. V troskách Boeingu zahynulo všech 44 pasažérů a šest členů posádky. Na letišti v Kazani a v Moskvě okamžitě vznikla centra pro pomoc pozůstalým.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 737 patřil společnosti Tatarstán a letěl z moskevského letiště Domoděvo do hlavního města Tatarstánu Kazaně.

Boeing 737 patřil společnosti Tatarstán a letěl z moskevského letiště Domoděvo do hlavního města Tatarstánu Kazaně. | Zdroj: Reuters

„Letiště Domodědovo funguje jako velitelství pro úkony nezbytné po tragédii. Vytvořili jsme podmínky pro setkávání a dopravu příbuzných obětí, staráme se také o vyšetřování příčin a okolností katastrofy,“ uvedla mluvčí moskevského letiště Domodědovo Darja Koršunovová.

Soudní lékaři teď identifikují těla obětí. „Odebereme vzorky genetického materiálu obětí a porovnáme je se vzorky DNA jejich příbuzných,“ informoval Ajrat Farrachov z ministerstva zdravotnictví. Příbuzné do Kazaně dopraví zdarma ruské aerolinky.

Boeing 737-500 zavadil během přistávacího manévru o plochu, explodoval a začal hořet. Zahynulo všech 50 lidí na palubě, včetně Ireka Minnichanova, syna tatarstánského prezidenta. Na palubě byl i šéf federální bezpečnostní služby Alexander Antonov.

Hlavní příčinou tragédie je zřejmě chyba pilota, v kombinaci s technickou závadou na letadle. Piloti 500 metrů před přistávací plochou nahlásili věži, že letadlo nemůže z nějakých blíže nespecifikovaných důvodů přistát.

Letecké neštěstí u ruské Kazaně si vyžádalo 50 obětí | Foto: Reuters

Požádali o povolení provést druhý pokus přistávacího manévru. Podle dispečera ale letadlo po deseti až patnácti minutách spadlo.

Ruští policisté už našli obě černé skříňky. V současné chvíli jsou na cestě do Moskvy, kde se provedou jejich analýzy. Jedna z nich je ale silně poškozená. Pomoc při expertíze nabídly Spojené státy a společnost Boeing.

Letadlo bylo staré 23 let. Air Tatarstan byl sedmým majitelem. Stroj měl už v minulosti potíže jak v Rusku, tak v jiných zemích, kde sloužil u leteckých společností.

Letadlo letělo z moskevského letiště Domodědovo do hlavního města Tatarstánu Kazaně.


Letadlo spadlo poblíž Kazaně

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme