Příčinou milánského neštěstí nevolnost pilota

Náraz malého sportovního letadla do milánského mrakodrapu zapříčinila zřejmě náhlá nevolnost pilota. S odvoláním na informace kontrolní věže milánského letiště Linate to uvedl italský ministr dopravy Pier Lunardi. Sedmašedesátiletý zkušený pilot švýcarsko-italského původu prý možná ztratil vědomí kvůli spáleným plynům v kabině. Malé sportovní letadlo narazilo do 25. patra mrakodrapu Pirelli, kde jsou kanceláře regionální lombardské vlády. Při neštěstí přišly kromě pilota o život dvě ženy, které v budově pracovaly. Asi 90 lidí bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

milánský mrakodrap | Foto: ČTK/AP

Jednomotorový stroj typu Piper Air Commander startující ze švýcarského Locarna narazil mrakodrapu Pirellone, v němž sídlí administrativní provoz regionální vlády Lombardie, krátce před 18. hodinou. Následný požár se brzy podařilo uhasit, avšak horní patra budovy jsou ale značně poničena.

Původní reakce italských politických představitelů, například předsedy Senátu Marcella Pery, naznačovaly, že nelze vyloučit teroristický útok. Později se ale oficiální verze přiklonila k nehodě. O události byl okamžitě informován i americký prezident George Bush, který pak byl s italskými úřady v těsném kontaktu.

V okamžiku nehody pracovalo v objektu asi 300 lidí, nejvyšší tři patra ale byla naštěstí prázdná, protože se shodou okolností rekonstruují. Dělníci pracující na stavbě ve 27. patře odešli krátce po 17. hodině. Ve dvou nižších patrech ale ještě pracovali úředníci. Americká FBI byla okamžitě připravena poskytnout italské straně specialisty. Obavy, že šlo o teroristický akt, pramenily ze zářijových atentátů v USA, kdy teroristé s unesenými dopravními letadly narazili do dvou výškových budov v New Yorku a do budovy ministerstva obrany ve Washingtonu. Tehdy zahynuly asi 3000 lidí.

Strojem Cessna 172 zaútočil v lednu proti výškové budově ve floridské Tampě 15letý student, který se dopisem na rozloučenou přihlásil k odkazu Usámy bin Ládina, považovaného za osnovatele atentátů v New Yorku a ve Washingtonu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme