Příčiny exploze na Limburgu stále nejasné

Francouzská policie stále pátrá po příčinách výbuchu na tankeru Limburg, který v neděli ztroskotal u jemenského pobřeží. Radikální islámský duchovní abú Hamzá Masrí prohlásil v Londýně, že explozi na lodi způsobili jemenští stoupenci teroristické organizace Al-Káida. Jemen však trvá na tom, že příčinou exploze ropného tankeru byl požár, který na něm propukl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící tanker | Foto: ČTK/AP

Jak uvádí náš spolupracovník v Paříži Zdeněk Müller, francouzský kapitán tankeru ale technický problém, který by nehodu zavinil, vylučuje. Také hlavní inženýr na Limburgu Eric Vigoroux se domnívá, že se plavidlo před výbuchem s něčím srazilo. Nebyl sice v té době na palubě, nýbrž ve strojovně, kde také sám pocítil, že loď před explozí na něco narazila.

Příčinu neštěstí vyšetřují na místě francouzští odborníci. Paříž se k události oficiálně nevyjadřuje, i když tajemník francouzského konzulátu v Saná už v neděli hovořil o tom, že šlo o atentát, který způsobilo malé plavidlo s výbušninou. Tuto verzi zatím podporuje i majitel tankeru, společnost Euronav. Sabotáž naopak vylučuje malajsijská společnost Petronas, pro kterou Limburg momentálně pracuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Müller o vyšetřování výbuchu

Marika Táborská, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme