Příčiny havárie ruského letadla nejasné

Ruské dopravní letadlo TU-154, které se zřítilo do Černého moře, prý náhodně sestřelila ukrajinská vojenská raketa. Uvedl to představitel ruské černomořské flotily Igor Laričev. Ministr obrany Ukrajiny ale jeho tvrzení důrazně popřel. Předchozí zprávy uváděly, že na palubě stroje došlo k výbuchu. Prezident Putin krátce po havárii připustil, že katastrofu mohli zavinit teroristé. V letounu, který směřoval z Tel Avivu do Novosibirsku, bylo více než 70 osob, především ruských Židů. Izrael ihned pozastavil všechny lety z telavivského letiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána k neštěstí došlo asi 185 kilometrů jihozápadně od Soči. V době katastrofy prolétal územím arménský letoun, ze kterého byl údajně vidět výbuch a pak se části ruského TU-154 zřítily do moře. Ruská Federální bezpečnostní služba oznámila, že nevylučuje možnost teroristického útoku. Zprávy o výbuchu na palubě potvrdilo ruské ministerstvo dopravy. Trosky stroje se zřítily do Černého moře v místě, kde hloubka vody dosahuje údajně až tisíce metrů.

Ruské úřady se podle našeho zpravodaje nadále spíše přidržují verze o možném teroristickém útoku. Podle amerických zdrojů ale mohla letadlo skutečně sestřelit raketa ukrajinské armády, která měla v oblasti cvičení.

Ruský prezident Vladimir Putin později zpochybnil, že by byl letoun sestřelen ukrajinskou raketou. Podle jeho slov ukrajinské zbraně "nemohly dosáhnout území, nad kterým letělo letadlo Tu-154". Putin řekl, že na cvičení na ukrajinském Krymu dohlíželi ruští pozorovatelé a vojáci. "Nemáme důvody nedůvěřovat jim i ukrajinským vojákům," uvedl. Zdůraznil, že je předčasné činit jakékoli závěry, než budou provedeny analýzy specialistů. Upřesnil, že obě ministerstva obrany zjišťují, co z technického hlediska způsobilo výbuch na palubě letadla.

Izrael v reakci na zprávy o výbuchu na palubě ruského letounu pozastavil všechny starty z letiště v Tel Avivu. Tamní ministr dopravy oznámil, že někteří z cestujících v havarovaném letadle byli izraelští občané.

Milan Kopp, Petr Voldán, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme