Příčiny tragédie na ruské jaderné ponorce zůstávají nejasné

Ruští vyšetřovatelé se nemohou shodnout na příčinách víkendového neštěstí na jaderné ponorce Něrpa. Při testovací plavbě v Japonském moři zemřelo na následky otravy freonem dvacet lidí poté, co se spustilo hasicí zařízení. Více než dvě desítky dalších utrpěly při havárii zranění. Definitivní závěry vyšetřování by komise měla zveřejnit v pátek 14. listopadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

televizní snímek ponorky Něrpa

televizní snímek ponorky Něrpa | Zdroj: ČTK

Okolnosti víkendové havárie ponorky Něrpa zůstávají nadále nejasné. Agentura Ria Novosti s odvoláním na člena vyšetřovací komise tvrdí, že hasicí systém ponorky byl v pořádku a mohl se spustit kvůli požáru. Všichni členové posádky měli prý také k dispozici kyslíkové masky.

S odlišnou verzí ale přišel jiný člen komise citovaný agenturou Interfax. Podle něj je požár vyloučen, k havárii údajně došlo kvůli chybě protipožárního zařízení. To se prý samovolně spustilo a freonem otrávilo zaskočenou posádku. Nezávislí experti v ruských médiích zmiňují i možnost selhání obsluhy ponorky.

Zároveň se objevují první svědectví přímých účastníků havárie. Někteří z nich potvrdili, že poruchy systému se objevily i při dřívějších testovacích plavbách. V Přímořském kraji na Dálném východě dnes mezi tím památku obětí nejhoršího neštěstí v ruské námořnictvu od potopení jaderné ponorky Kursk před osmi lety uctili dnem smutku.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme