Merkelová ve Spolkové sněmu odmítla připojení Ruska ke skupině G7, hájila i pomoc uprchlíkům

Německo nepodporuje opětovné přidružení Ruska ke skupině vyspělých ekonomik G7. Navzdory sporům je ale pro zachování dialogu s Moskvou. V Berlíně to ve středu řekla kancléřka Angela Merkelová, když ve Spolkovém sněmu odpovídala na dotazy poslanců.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční projev kancléřky Merkelové před zahájením vyjednávání o vládní koalici. | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Skupina G7 (Německo, Kanada, USA, Francie, Británie, Itálie a Japonsko) tvořila s Ruskem skupinu G8 do roku 2014. Tehdy bylo Rusko vyloučeno kvůli anexi ukrajinského Krymu. Tu ve středu Merkelová označila za „flagrantní porušení mezinárodního práva“, uvedla agentura DPA. Na správnost vyloučení Ruska se zeptal zákonodárce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Michael Espendiller.

Pomoc uprchlíkům byla nezbytná, zopakovala Merkelová. Opakování migrační krize si nepřeje

Číst článek

Příští schůzka G7 začne v pátek v kanadském Quebeku. Kancléřka z Křesťanskodemokratické unie (CDU) ale nechtěla spekulovat, zda se účastníci shodnou na závěrečném prohlášení. Evropu a USA rozděluje hlavně spor o americká cla a přístup k Íránu. O obou tématech chce Merkelová mluvit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters.

Kancléřka znovu bránila své rozhodnutí z roku 2015, kdy uprostřed migrační krize v Evropě vpustila na území spolkové republiky desítky tisíc běženců, kteří z Řecka dorazili do Rakouska, Maďarska a balkánských zemí. Podle Merkelové tehdy panovala „výjimečná humanitární situace“ a Berlín se v ní zachoval „velmi zodpovědně“.

Poslanec AfD Gottfried Curio ale řekl, že Merkelová může za „příliv migrantů“, který způsobil Německu „nejtěžší škody“. „Kdy odstoupíte?“ zeptal se političky, která vede koaliční vládu se sociálními demokraty (SPD).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme