‚Uvidíte naše další vítězství na frontě.‘ Prigožin promluvil poprvé od přesunu do Běloruska

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin v pondělí zveřejnil první veřejné prohlášení od přesunu do Běloruska z minulého úterý. „Pochod spravedlnosti usiloval o boj se zrádci a o mobilizaci naší společnosti. Myslím, že se nám mnohé z toho povedlo. Věřím, že v nejbližší době uvidíte naše další vítězství na frontě,“ uvedl Prigožin. Jaká vítězství má na mysli, ale neupřesnil.

Minsk/Mosva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prigožin uvedl, že cílem nedávného tažení jeho bojovníků na Moskvu nebylo svrhnout ruské vedení, ale že tento odpor ukázal na závažné problémy v Rusku

Prigožin uvedl, že cílem nedávného tažení jeho bojovníků na Moskvu nebylo svrhnout ruské vedení, ale že tento odpor ukázal na závažné problémy v Rusku | Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

V asi půlminutovém audiozáznamu, na který upozornil portál Meduza, zveřejněném na telegramovém kanálu Grey Zone Prigožin uvedl, že cílem protestního tažení jeho mužů na Moskvu z předminulého víkendu bylo bojovat se zrádci. Na toto prohlášení navázal příslibem „dalších vítězství na frontě“.

Úkol nového ředitele ukrajinské státní zbrojovky není snadný, podniky čelí ostřelování, připomíná analytik

Číst článek

Prigožin v pátek 23. června večer ohlásil protest proti ruskému armádnímu vedení, načež jeho muži podnikli tažení z Ukrajiny přes ruský Rostov na Donu směrem na Moskvu. Po několika hodinách Prigožin svůj protest odvolal.

Na základě dohody, kterou pomohl zprostředkovat běloruský prezident Alexandr Lukašenko, se pak uchýlil do Běloruska. Osud jeho Wagnerovy soukromé vojenské společnosti zůstává nejasný, hovoří se ale o tom, že někteří jeho muži se taktéž přesunou do Běloruska.

Oficiální potvrzení týkající se přesunu wagnerovců do Běloruska nejsou. Například ruský prezident Vladimir Putin ale uvedl, že žoldnéři nebudou za účast v odporu proti armádě z předminulého víkendu trestně stíháni a že mohou následovat svého lídra do Běloruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme