Příjemci orgánů zápasí po transplantaci o život

K unikátní, avšak ve svých důsledcích tragické události došlo zřejmě v Německu při transplantaci orgánů a tkání šesti pacientům. Dárkyně totiž byla podle všeho nakažená vzteklinou. Tři ze šesti pacientů nyní zápasí o život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace | Foto: ledviny

Pokud se podezření potvrdí, půjde celosvětově teprve o druhý takový případ. Podle německé Nadace pro transplantaci orgánů je v těžkém stavu mladá žena z Hannoveru, která získala od dárkyně plíce, bez nichž by zemřela. Podobně tak i oba příjemci ledvin a slinivky břišní. Naopak pacienti s transplantovanými játry nakažené ženy a oční rohovkou jsou prozatím bez příznaků.

Vzteklině lze předcházet očkováním, avšak po propuknutí je nemoc smrtelná. Odborníci tvrdí, že pravděpodobnost nákazy je velice malá, proto se testy na vzteklinu při transplantaci dosud neprováděly. Sama dárkyně orgánů a tkáně přitom nevykazovala žádné známky tohoto smrtelného onemocnění.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme