Přijetí vězňů z Guantánama zvažuje i Maďarsko

Maďaři uvažují o přijetí vězňů z americké věznice Guantánamo. Ministryně zahraničí Kinga Gönczová podmiňuje ochotu společným postupem celé Evropské unie. Opozice se návrhu brání a argumentuje bezpečnostními riziky pro občany země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Podrobnosti o uvažovaných plánech na přijetí vězňů z Guantánama v Maďarsku nejsou zatím známy. Ani být nemohou, protože Maďarsko s žádnou konkrétní nabídkou nepřišlo. Ministryně Gönczová pouze řekla, že její země by této možnosti byla otevřená, záležet ale bude na společném stanovisku evropské sedmadvacítky.

Vojenští experti označují možné převzetí vězňů za bezpečnostní riziko, ale nemyslí si, že by zemi v důsledku toho hrozilo větší nebezpečí teroristických útoků. Podstatný by byl status těchto osoby - zda by i v Maďarsku byly ve vězení, nebo by se na ně pohlíželo jako na uprchlíky.

Ozvala se největší opoziční strana - Fidesz. Podle ní je sice pěkné, že i Maďarsko je pro uzavření věznice na Guantánamu, ale ještě důležitější je bezpečnost maďarských občanů. Tudíž přijetí vězňů je z pohledu Fideszu nežádoucí.

Tématu jsme se věnovali také v těchto zprávách:
Europarlament: Unie by měla přijmout některé vězně z Guantánama
Vondra s europoslanci debatoval o možnosti přijmout vězně z Guantánama
EU zatím nemá společný postoj k vězňům z Guantánama
K. Schwarzenberg: Někteří vězni z Guantánama mohou skončit v Evropě
Nový americký prezident nařídil zavřít do roku vězení Guantánamo
V německé vládě je spor kolem případného přijetí vězňů z Guantánama

Gregor Martin Papucsek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme