Přijímání uprchlíků rozděluje Francouze, obyvatelé některých obcí žádají referendum

Francie patří mezi země, které se zavázaly přijmout uprchlíky ze Sýrie. Řada dobrovolníků nabídla migrantům pomoc, a někteří dokonce střechu nad hlavou. Na druhé straně je ale toto téma předmětem bouřlivých debat a může ovlivnit i podzimní regionální volby. Na mnoha místech totiž uprchlíky nechtějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti se pokoušejí dostat do Francie. Některým se to povede napoprvé, jiní to musí zkoušet opakovaně

Migranti se pokoušejí dostat do Francie. Některým se to povede napoprvé, jiní to musí zkoušet opakovaně | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Francois Hollande oznámil, že Francie přijme v příštích dvou letech 25 tisíc uprchlíků. To je podíl, který by na zemi připadl v případě přerozdělení běženců v rámci Evropské unie, jak navrhuje Evropská komise.

Francouzi se prý ale nyní obávají, že číslo nemusí být konečné. Na mnoha místech také panují obavy, jak se migranti zapojí do společnosti. Někteří poukazují na to, že už se začaly objevovat první potíže v obcích, kde žijí uprchlíci, kteří tam přišli po zrušení táborů v Calais.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přijímání uprchlíků rozděluje francouzskou společnost. Podrobnosti z Francie telefonoval tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Obyvatelé jedné z francouzských alpských vesnic dokonce chtějí, aby se o přijetí migrantů rozhodovalo v referendu. 170 lidí z 500 sepsalo v této souvislosti petici místnímu starostovi, který podle nich rozhodl o přijetí dvou syrských rodin, aniž by se k tomu lidé z vesnice mohli vyjádřit.

Upozorňují také na to, že životní úroveň ve vesnici, kde je nedostatek pracovních příležitostí, je nízká, a že uprchlíci budou stejně jako většina obyvatel závislí na sociálních dávkách.

Komentátoři upozorňují, že pro přistěhovalce není dobrou zprávou ani to, že před blížícími regionálními volbami ve Francii si podle průzkumů velmi dobře vede ultrapravicová Národní fronta, která proti přistěhovalcům ostře vystupuje.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme