‚Příliš mnoho b*******ů v církvi‘. Papež František hanlivě označil homosexuály, pak se omluvil

Papež František se omluvil za hanlivý výraz, kterým před týdnem označil homosexuály. Úřad hlavy katolické církve uvedl, že František užil slovo nechtěně a omlouvá se všem, kteří se cítí dotčeni. Informovaly o tom tiskové agentury.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František v Bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.

Papež František v Bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Italská média v pondělí přinesla informaci, že papež před týdnem na jednání italské biskupské konference tvrdil, že je v církvi „příliš mnoho b*******ů“.

Žádné vystavování těla a hrob mimo Vatikán. Papež František zjednodušil pohřební ceremoniály

Číst článek

Někteří církevní hodnostáři papeže omlouvali s tím, že italština není jeho rodným jazykem. Podle deníku La Stampa mnohé přítomné překvapilo, když z jeho úst zmíněný výraz slyšeli. Po jeho zveřejnění v médiích sklidil papež kritiku.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni uvedl, že papež nezamýšlel použít homofobní výraz a omlouvá se všem, jichž se jeho slova dotkla.

Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, pochází z Argentiny, má však italské kořeny. Některých jazykových chyb a nepřesností se v italštině dopustil již dříve.

Vatikán v několika svých dokumentech zakazuje přijímat do seminářů lidi, kteří praktikují stejnopohlavní sex, kteří mají „hluboce zakořeněné homosexuální tendence“ či jsou příznivci gay kultury.

Otázkou se zabývají i nová pravidla pro fungování seminářů, která vypracovali italští biskupové. Text ještě Vatikán neschválil. V Itálii katolická církev zaznamenala v posledních desetiletích výrazný pokles zájmu o to stát se knězem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme